“Havayolu Şirketlerinin  Kış Aylarında Fiyat  Düşürmesi Adaletsizlik”

“Havayolu Şirketlerinin Kış Aylarında Fiyat Düşürmesi Adaletsizlik”


Malatya yerelinde çalışan otobüsçülerin sorunlarını gazetemize anlatan Malatya Şehirler Arası Otogar İşletmecileri Derneği Başkanı Eyüp Fatih Bay, sektör tarihinin en durgun günlerini yaşadıklarını belirtti.

Kış sezonunun da gelmesiyle otobüsçülerin iş yapmadığını söyleyen Malatya Şehirler Arası Otogar İşletmecileri Derneği Başkanı Eyüp Fatih Bay, “ Açıkçası işler çok kesat, otobüsçü bu günlerde sıkıntıdan uyuyamaz duruma geldi. Sizlerin de bildiği gibi birçok firma konkordato ilan etti. Bazı firmalar el değiştirdi. Yani sektör bir çıkmaza doğru gidiyor. Otobüsçü bir yılda üç, dört ay süren sezonu dört gözle bekliyor” dedi. Son yaz sezonunun beklentilerinin de üstünde geçtiğini aktaran Bay, “Fakat üç, dört ay bütün bir yılı karşılamıyor artık. İnsanların ekonomik durumları her gün biraz daha kötüye gidiyor, bu nedenle de seyahat etmez oldular. Halkımız düğünü veya cenazesi olmayınca hiçbir yere gitmiyor ve dolayısıyla da bizler iş yapamıyoruz” dedi. 
 
“Firmalar döviz kurundan dolayı ödeme yapamıyor”
 Dövizle birlikte otobüs fiyatlarının da yükselmesinden bahseden Bay, para kazanamayan sektör mensuplarının yeni otobüsler alamadığını vurguladı ve “Otobüsçü para kazanamadığı için yeni yatırımlar yapamıyor. En geç dört yılda bir yeni otobüs yatırımı yapan firmalar bile, son beş yıldır otobüs yatırımı yapmıyor. Bizim sektöre göre yaşlı olan beş, altı yıllık araçlar artık yeni araç sayılıyor. Yeni otobüs yatırımı yapan firmaların durumu da içler acısı. Dövizin anormal yükselişinden dolayı insanlar ödemelerini yapamıyor. Ödeme yapamayan firmaların araçları bağlanıyor ve borç batağında boğuluyorlar. 
 
“Gece geçiş izni istiyoruz”
 Üçüncü köprü kullanımının otobüsçülere zorunlu hale getirilmesiyle birlikte, sektöre büyük bir maliyet kalemi daha eklendiğini söyleyen Bay, “İstanbul–Malatya hattında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmamızdan dolayı maliyetlerimiz çok arttı. Fazladan 60 km yol yapıyoruz ve bir buçuk saatlik bir zaman kaybı yaşıyoruz. Bu durum tabii ki yolcuların da isyan etmesine neden oluyor” dedi. Bu konuda bazı adımlar atılması gerektiğinin önemini vurgulayan Bay, “Devletin trafiğin yoğun olmadığı saatlerde 00.00 ile 00.06 arası otobüslere bir ayrıcalık tanımasını istiyoruz. Havayoluyla bir buçuk saatte Malatya’dan İstanbul’a gelen insanlara sadece üçüncü köprü mecburiyetinden dolayı bir buçuk saat kaybettirmek hiç adil değil” dedi.
 
“Servisleri 10 yıl önce kaldırdık”
Sektörün ek maliyetlerden kurtulmak için atması gereken adımları yıllardır Malatya yerelinde birer birer uygulamaya soktuklarını belirten Bay, Malatya’da 10 yıl önce şehir içi servisleri kaldırdıklarını aktardı. Kış sezonunda havayolu şirketlerinin fiyatlarını düşürmesinin adaletsiz bir uygulama olduğunu söyleyen Bay, “Kışın havayolu şirketleri fiyat düşürmesi, bizim yolcumuzun iyice düşmesine sebep oluyor. Firmalar, yolcu bulamadıkları için sefer iptal etmek zorunda kalıyorlar” dedi. Akaryakıt fiyatlarının sektör mensuplarına nefes aldırdığını belirten Bay, bu düşüşün devam etmesini beklediklerini söyledi. 
 
“U-ETDS Bagaj Sınırlaması Getirirse etkileri olumsuz olur”
U-ETDS’nin güvenlik açısından önemli bir adım olduğunun altını çizen Bay, “Elektronik denetleme sistemini dikkatle takip ediyoruz ve güvenlik için önemini anlıyoruz. Ama eğer bagaj sınırlaması gelirse, otobüsçü için çok kötü bir sonuç doğurur. Çünkü Anadolu’nun her yerinden insanlar, memleketlerinden hazırladıkları nevaleleri otobüslerle taşıyabildikleri için otobüs yolculuğunu tercih ediyorlar. Kanunu hazırlayan yetkililerin bu durumu gözden geçirmesini istiyoruz” dedi.