Sektör, çözüm için bir araya geldi

Sektör, çözüm için bir araya geldi


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Karayolu Taşımacıları Sektör Meclisi toplantısı, 6 Şubat'ta İstanbul TOBB hizmet binasında yapıldı.

Toplantı, Ulaştırma Bakanlığı’nı temsilen Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses, Emniyet Genel Müdürü Trafik Uygulama ve Denetleme Başkan Yardımcısı Kayhan Keser ve Trafik Denetleme Müdürü Ayhan Saraç’ın katılımıyla gerçekleşti. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu adına Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Yüksel Kurnaz ve Adnan Değirmenci de toplantıda hazır bulundu.

Divan Kurulu’nu Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses, UATOD (Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği) Başkanı Mehmet Erdoğan, TOF (Tüm Otobüsçüler Federasyonu) Başkanı Mustafa Yıldırım ve UYOF (Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Federasyonu) Başkanı İmran Okumuş’un oluşturduğu toplantıda, sektörün gelişimine ve yaşanan sorunlara dair değerlendirmeler ile önerilere dair fikir alışverişi yapıldı.

Talepler değerlendirildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği binasında gerçekleşen Karayolu Taşımacıları Sektör Meclisi Toplantısı’nda kent içi ulaşımda ücretsiz yolcularla ilgili talepler değerlendirilirken, İSTAB (İstanbul Taşımacılar Birliği’nin) ise şehir içi personel ve öğrenci taşımacılığı ile ilgili talepleri masaya yatırıldı. Ayrıca, Divan Kurulu Üyesi Mustafa Yıldırım, otogarların yapım ve işletme süreçleri ile servis hizmetlerine ilişkin bilgilendirme yaptı. Yıldırım ayrıca, gündem maddeleri kapsamında yer alan Telif Hakları Kanunu ile ilgili gelişmeler, yolcu aktarma merkezleri ve engelli yönetmeliği ile ilgili açıklamaları da dile getirdi. Sektörel birlik kurulması açısından bir Lobi Grubu’nun oluşturulması da maddeler arasında yer aldı. Diğer yandan toplantıda, son dönemde gündemi sıklıkla meşgul eden trafik kazalarıyla ilgili, İç İşleri Bakanlığı temsilcileri bir sunum gerçekleştirdi. Yaşanan kazaların sebeplerine ve alınabilecek önlemlere ilişkin bilgilerin aktarıldığı sunumun ardından, TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, TOFED tarafından hazırlanan “Otobüs Kazalarının Önüne Geçilmesi” başlıklı bildiriye dair katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Ayrıca, taşıt kartlarına ilişkin açıklama yapan Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Gürses, taşıt kartlarında geçerli olan noter şartının üzerinde çalışıldığını ve ay sonuna kadar düzenleme yapılacağını aktardı.

TOFED, kazalara dair önerilerini aktardı

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu adına Genel Sekreter Mevlüt İlgin’in yaptığı bilgilendirmeye göre, bu kapsamda kazaların önüne geçilmesi için TOFED tarafından yapılan önerilerde, “T” belgeli terminallerden kalkış ve bu terminallere varış yapılıp yapılmadığının denetlenmesi ile yol kenarı denetim istasyonları artırılması ve ilgili kurum personelince ortak yapılan denetimlere tüm kurumların aktif bir şekilde katılması, personeli yetersiz kurumlara ise yeni kadrolar verilmesi gerektiği iletildi. Karayollarının bakımının zamanında yapılmasının önemine de değinilen bilgilendirmede, trafik işaretleme unsurlarının gerekli yerlere konulmamasının da kazalarda payı olduğu belirtildi. Yanı sıra, Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS)’nin yaygınlaştırılması ve hız denetimleri yapılmasının gerekliliğine de dikkat çekildi.

Yapılan bilgilendirmede yer alan diğer maddelere göre, otobüslerde yolcular arasında emniyet kemeri kullanım oranının düşük olmasının altı çizilirken, uçaklarda kullanılan kara kutulara benzer araç kaza kayıt sistemlerin kullanılması yaygınlaştırılması gerektiği belirtildi. Bu kapsamda en önemli konulardan biri olan şoför eğitimlerine de değinilerek, söz konusu eğitimlerin zorunlu hale getirilmesi ve düzenli periyotlarla tekrarlanmasının mevzuatta düzenlenerek uygulamaya geçirilmesinin önemi vurgulandı.