Gümüşhane'de Kış İyi Geçti, Yazdan Umut Yok

Gümüşhane'de Kış İyi Geçti, Yazdan Umut Yok


İstanbul seçimlerinin ardından sezon tam anlamıyla başlamışken Gümüşhane Otobüsçüler Derneği Başkanı Hüseyin Ceylan ile sektörün içinde bulunduğu durumu ve sezonun başlamasıyla oluşan yolcu yoğunluğunu konuştuk. Ceylan, Gümüşhane esnafının bu sezondan bir ümidi olmadığını söyledi.

Gümüşhane’de kış sezonunun durağan olmasına rağmen çok kötü geçmediğini belirterek sözlerine başlayan Gümüşhane Otobüsçüler Derneği Başkanı Hüseyin Ceylan, yaz sezonuna da aynı durağanlıkla girdiklerini ve bu nedenle de sezondan beklentilerinin düşük olduğunu söyledi. Yaz sezonunun geçtiğimiz yıllara göre çok durgun başladığını sözlerine ekleyen Ceylan, “Normalde Gümüşhane’den Ankara ve Bursa’ya her gün seferlerimiz vardı. Şimdi bu seferleri haftada 3 güne düşürmek zorunda kaldık. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda İstanbul’a ilave seferler koymaya başlardık ancak bu yıl öyle bir yoğunluk oluşmadı. Bunun net bir sebebini de göremiyoruz yani yolcu yok nedense” dedi. Ramazan Bayramı’ndan büyük beklentileri olduğunu ancak 9 günlük bayram tatilinin de bu beklentileri karşılayamadığını aktaran Ceylan, “Bayram beklentilerimizi karşılayamadığı için önümüzdeki bayrama ve genel olarak bu sezona hiç ümit bağlamadık” dedi.

 

Gümüşhane esnafının bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşadığını kaydeden Ceylan, “Esnaflarımız da bu konuda sıkıntılı, Gümüşhane’de hemen hemen her gün bir dükkan kapanıyor. Firmalar artık iş yapmadan geçen günleri karşılayamıyor. Bütün bunlara rağmen servis ve ikram hizmetini vermeye de devam ediyoruz” diye konuştu. U-ETDS sistemine de değinen Ceylan, sistemin sektörün dijitalleşmesi adına atılan bir adım olarak değerlendirerek, “Bu sistemi ilk kullanmaya başladığımız günden beri irili ufaklı sıkıntılar yaşıyoruz ama yapacak bir şey yok, yavaş yavaş alışmaya ve kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“Yedek parçalar el yakıyor”

 Sektörün içinde bulunduğu durumu ve geleceğini de değerlendiren Ceylan, “Ben açıkçası bu sektörün geleceğini çok iyi görmüyorum, yani bu ekonomik şartlarda sektör daha ne kadar ayakta kalabilir bilmiyorum. Şimdi hepimiz akaryakıt masraflarını dilimize doladık, bu masraftan yakınıyoruz ama bu tek değil ki. Bunun yanında daha birçok sorunu var bu sektörün, bu sorunlardan en önemlisi de bana göre, otobüs yan sanayisindeki artıştır. Bir otobüsü tamir ettirmek dünya para tutuyor artık, yedek parçalar da dövize endeksli olduğu için müthiş bir zam yapıldı yedek parçalara. Dediğim gibi bu saatten sonra sektör bu maliyetlerle nasıl ayakta kalacak bilemiyorum. Bundan sonrasını zaman gösterecek” diye konuştu.

 

“Belediyeler yetki alanımıza giriyor”

Sektörün bir diğer önemli sorununun da belediyelerin ücretsiz olarak gerçekleştirdiği yetkisiz taşımacılık olduğunu aktaran Ceylan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizim bir diğer büyük sorunumuz da belediyelerin yapmış olduğu yetkisiz şehirlerarası taşımacılıktır. Cenazelere araç veriyorlar, düğünlere, gezilere, okullara, normalde yetki belgeli taşımacıların yapması gereken bütün bu seferleri belediyeler yapıyor, dolayısıyla bizim yetki ve iş alanımıza girmiş oluyorlar. Bu konuyla ilgili TOFED’in de çeşitli girişimleri var. Umarım en kısa zamanda federasyon olarak bu soruna bir çare buluruz.”