Kamil Koç, Alman Flixmobility'ye Satıldı

Kamil Koç, Alman Flixmobility'ye Satıldı


Türkiye'nin önde gelen otobüs şirketlerinden Kamil Koç'un Almanya merkezli Flixmobility'e satışı için Rekabet Kurumu'na başvuru yapıldı. FlixMobility Kurucusu ve CEO'su Jochen Engert, “Kamil Koç'u ailemize katarak Türkiye seyahat pazarında yeni bir dönem başlatacağımız için çok heyecanlıyız" dedi.

Türkiye’de 93 yıldır faaliyet gösteren otobüs firması Kamil Koç el değiştiriyor. Bin araçlık filosu bulunan ve 2013 yılında sermaye şirketi Actera Group’a satılan Kamil Koç’un Flixmobility GMBG’ye devri için Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldı.

Rekabet Kurumu’na yapılan başvuruda, “Göksu Seyahat ve Taşımacılık A.Ş.’nin tüm kontrolünün doğrudan ve böylelikle Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ve iştiraklerinin dolaylı tek kontrolünün Flixmobility GMBH tarafından devralınması…” açıklaması yer aldı. Kamil Koç firması, 2013 yılında İstanbul merkezli Actera Group’a 65 milyon dolara satılmıştı.

2011 yılında Almanya merkezli kurulan Flixmobility ise Avrupa ve ABD’de Flixbus adıyla faaliyet gösteriyor. Uluslararası ve şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan ve daha çok çift katlı otobüslerle hizmet veren şirket, bugüne kadar 100 milyondan fazla insana hizmet verdi. Avrupa’nın en büyük şehirlerarası otobüs durağını oluşturan Flixbus, 2015 yılında Fransa, İtalya, Danimarka, Hollanda ve Hırvatistan’da uzun mesafe güzergahları; Norveç, İspanya ve İngiltere’ye ise sınır ötesi hizmetler sunmaya başladı.

“Kamil Koç’un deneyiminden faydalanacağız”

Anlaşmayla ilgili değerlendirmede bulunan FlixMobility Kurucusu ve CEO’su Jochen Engert şunları söyledi: “Kamil Koç’u ailemize katarak Türkiye seyahat pazarında yeni bir dönem başlatacağımız için çok heyecanlıyız. Biz FlixBus olarak herkes için çevreci ve akıllı bir seyahat deneyimi sunma vizyonuyla hareket ediyoruz ve yenilikçi ruhumuzu, akıllı teknolojik hizmetlerimizi ve yüksek güvenlik ve kalite standartlarımızı Türkiye’deki otobüs yolcularına sunarken, Kamil Koç’un neredeyse yüz yıllık deneyim ve bilgisinden faydalanacağımız için mutluyuz. Mevcut ürün ve hizmetlerle ilgili yapacağımız değerlendirmelerin ardından, müşteri deneyimini iyileştirmek için sefer ağımızı daha da genişletmeye, veriye dayalı çözümlerimiz ve algoritmalarımızla tarifelerimizi müşteri taleplerine göre iyileştirmeye odaklanacağız. Teknoloji platformumuz ve diğer yeniliklerimizle Türkiye’deki otobüs yolcularına uygun maliyetli, yüksek kaliteli ve daha bütüncül bir seyahat deneyimi sunacağız” dedi.