Continental'den Sesle Çalışan Dijital Yol Arkadaşı

Continental'den Sesle Çalışan Dijital Yol Arkadaşı


Continental geliştirdiği akıllı ve uyarlanabilir sürücü destek sistemini tanıttı. Sistem, doğal bir iletişim sağlıyor. Bir cümle içindeki birden fazla soruyu anlayan yeni sistem, mantıksal bağlantıları tespit edebiliyor.

Günümüzde sürücü yardımı ve bilgi-eğlence sistemleri giderek daha fazla bilgi sağlıyor. Sonuç olarak, sezgisel, kolay ve hepsinden önemlisi, sürücü ve otomobil arasında güvenli bir etkileşim sağlayan çözümler gerekiyor. Bu talebi karşılamak için teknoloji şirketi Continental, araçlar için uyarlanabilir sesli bir dijital asistan geliştirdi.

Continental, dijital asistanıyla iletişimin en doğal yoluna odaklanıyor yani söylenen kelimeye. Sistem neredeyse bir insan gibi iletişim kurabiliyor. Doğal diyalog tasarımı, tek bir cümlede birden fazla soruyu anlama yeteneği ve hepsinden önemlisi, mantıksal bağlantıları tespit etme kapasitesi, Continental'in bu yenilikçi çözümünü yolda akıllı bir yol arkadaşı haline getiriyor. Akıllı algoritmalar ve araca tam olarak uyarlanmış bir sistem mimarisi sayesinde, asistan yolda sürücüye yardımcı oluyor.

“Araçlar akıllı ve yardımcı yol arkadaşlarına dönüştürülüyor”

Ses tanıma gelecek nesiller için karmaşık ancak çok önemli bir alan olarak dikkat çekiyor. Anahtarları ve düğmeleri giderek artan geniş dokunmatik ekranlara sahip olan modern araç kokpiti, birkaç yıl önce olduğundan çok daha farklı bir alana dönüştü. Bilgi farklı şekillerde iletilir duruma geldi ve böylece sürücü mümkün olduğunca sezgisel olarak anlaşılabilir oldu. Ancak bu sadece iletişimin “araçtan insana” yönünü temsil ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Continental Şase & Güvenlik ve Bilgi-Eğlence & Bağlantı Birimi Başkanı Johann Hiebl şunları söyledi: “Akıllı ses kontrolü, özellikle gelecekteki yarı otomatik ve otonom otomobil üretimi için araçla doğal ve güvenli iletişimin anahtarıdır. Akıllı telefon gibi, araç da kişisel, her zaman yardımcı ve akıllı bir arkadaş haline geliyor. Özellikle yeni dijital asistanımızın akıllı ses tanıma teknolojisi sayesinde bu artık daha da mümkün.”

Continental'in HMI & Konuşma Bölümü Başkanı Achim Seibert ise, “Veriler yalnızca sürücünün kişisel profilini optimize etmek ve iletişimi daha da sorunsuz ve sezgisel hale getirmek için kullanılıyor. Bu sesle çalışan diğer dijital asistanlar arasında çok önemli bir fark yaratıyor” dedi.

 

Continental'in akıllı ses yardımcısı, bulut tabanlı, sesle çalışan dijital bir arkadaş ve arabada doğal ses tanıma içeren karma bir çözüm. Bu, güvenlikle ilgili sürüş fonksiyonlarının herhangi bir ağ bağlantısından bağımsız olarak çalışabileceği anlamına geliyor. Otonom bir araçta, örneğin “Dur!” komutu ölü bir noktada bile çalışabilir.