20 Bin Yaya Geçidinde “Yaya Güvenliği Nöbeti”

20 Bin Yaya Geçidinde “Yaya Güvenliği Nöbeti”


Trafikte yaya önceliğine dikkat çekebilmek amacıyla 2 Ekim günü 20 bin yaya geçidinde 200 bin kolluk personeli ikişer saat yaya nöbet tuttu. 'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz' kampanyası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere bakan yardımcıları, valiler, il ve ilçe emniyet müdürleri, jandarma komutanları, kaymakamlar, okul müdürleri ve okul geçidi görevlileri de yer aldı.

Trafik kazalarındaki yaya ölümlerini azaltmak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 2018 yılının Ekim ayında onaylanan yasa tasarısıyla, polisin ve trafik ışığının olmadığı yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü her halükarda yayalara verilmişti. Tasarının yasalaşmasının ardından Türkiye genelinde farkındalık çalışmaları yürüten İçişleri Bakanlığı 2 Ekim günü 200 bin kolluk kuvveti, 20 bin yaya geçidinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla nöbet tuttu. 81 ilde gerçekleşen etkinliklere bakan yardımcıları, valiler, il ve ilçe emniyet müdürleri, jandarma komutanları, kaymakamlar, okul müdürleri ve okul geçidi görevlileri de katılım gösterdi.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da emniyet yetkilileri ile birlikte, Ankara'da Orhan Cemal Fersoy İlkokulu önü ve Akay kavşağındaki "Yaya Geçidi Nöbetleri"ne katıldı. Avrupa ülkelerinde yayaların adımlarını attıklarında araçların durduğunu, Türkye'de ise yayaların "cambazlık" yapmak zorunda olduğunu ifade eden Bakan Soylu, "Işığın ve trafik polisinin olmadığı yaya geçitlerin tamamında üstünlük yayadadır" dedi. Soylu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yayalara ilk geçiş hakkını veren kanunun 2018'in ekim ayında Cumhurbaşkanın onayıyla yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Söz konusu kanun değişikliği ile kavşaklarda ve trafik lambaları olmayan geçitlerde vatandaşlara öncelik tanındığını belirten Soylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) de teşekkür etti.

“Yaya geçitlerindeki ölüm oranları yüzde 34,5 azaldı”

Soylu, Ekim ayında çıkan kanun ve ondan sonraki süreçte yapılan denetimler, eğitimler ve farkındalık kampanyalarının sonucunda yılbaşından itibaren yaya geçitlerinde meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm oranlarının yüzde 34,5 azaldığını bildirdi. Sürücülere yaya haklarını hatırlatmaya çalıştıklarını belirten Soylu, "Yaklaşık 6 bini okul önü olmak üzere, 20 bin yaya geçidinde yaya görselleri oluşturduk. 'Önce yaya, önce hayat' diyen ve hem sürücüleri dikkatli olmaya sevk eden hem de yayaya hakkını hatırlatan, farkındalık oluşturan bir süreci de özellikle yaya geçitlerinde hem okulların önünde hem kavşaklarda bu görsellerle beraber tamamlamaya çalışıyoruz. Buradan tüm kaymakamlarımızdan ve valilerimizden özellikle istirham ediyorum. Bu yaya görsellerini tamamlayalım, bunlar hem sürücü için uyarıcı bir etki ortaya koymaktadır hem de oradan geçen yayalar için yaya üstünlüğünü belirten bir anlayış getirmektedir" dedi

 “Okul çıkışındaki yaya geçitlerinde görevliler olacak”

Öğrencilerin okuldan çıktıktan sonra kullanacağı yaya geçitlerinde görevliler olacağını belirten Soylu, kurallara uymayan ve yaya geçitlerinde ilk geçiş hakkını yayalara vermeyen sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağını hatırlattı. "44 bin ışıksız yaya geçidinin 20 bininde şu an görevdeyiz" diyen Soylu, sürücülerden aceleleri bile olsa yavaş gitmelerini istedi ve yavaş gittikleri takdirde en fazla 1-1,5 dakika gecikeceklerini söyledi. Yapılan çalışmalar sonucu, trafik kazalarındaki ölüm oranlarında, 2018'e göre, 9 ayda yüzde 30 azalmanın söz konusu olduğuna dikkat çeken Soylu, "Bütün bunlarla ortaya koyduğumuz süreç, aslında çocuklarımızın trafik kurallarına daha fazla riayet edildiği bir Türkiye'de yaşamasını temin etmek içindir" dedi.