Dıamond Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Çağlar: “Milli Takımımız İçin Çalışmak Onur Verici”

Dıamond Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Çağlar: “Milli Takımımız İçin Çalışmak Onur Verici”


10 yılı aşkın süredir karayolu yolcu taşımacılığı sektörüne hizmet veren koltuk arkası ekran üreticisi ve teknoloji şirketi Diamond, son olarak Türkiye A Milli takımı için tesis edilen Mercedes-Benz Türk marka otobüslerin koltuk arkası ekranları ile gündeme geldi.

Milli Takım için koltuk arkası ekran dizayn ediyor olmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Diamond Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Çağlar, Mercedes-Benz Türk ile uzun yıllardır devam eden iş birliğine ve sektörün içinde bulunduğu duruma dair değerlendirmelerde bulundu.

Daimler A.G’nin ana tedarikçisi oldukları için yıllardır Mercedes-Benz Türk ile işbirliği içinde olduklarını belirten Diamond Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Çağlar, Milli Takım’ın otobüsü için de Mercedes-Benz Türk’ten gelen teklifle Türkiye’nin takımına yaraşır bir otobüs ortaya çıkardıklarını söyledi. Daha önce Fas Milli Takımı’na verilen bir otobüste de ekranlarının kullanıldığını dile getiren Çağlar, “Mercedes-Benz Türk, bize milli takım için bir araba yapılacağını iletmişti. Biz, zaten Daimler’in tek ekran tedarikçisi olduğumuz için yıllardır birlikte iş yapıyoruz. Bu uzun soluklu işbirliğinden dolayı kolay fatura kesebildiğimiz ve tabii ki Mercedes-Benz Türk ailesi ürünlerimizin kalitesini yıllardır deneyimledikleri için bize bir teklif geldi. Biz de değerlendirdik ve kabul ettik, bizim için de onur verici bir işti sonuçta Milli Takımımızı taşıyacak bir otobüs bu. Biz geçtiğimiz aylarda Fas Milli Takımı için de benzer bir işbirliği yapmıştık, Trabzonspor ve İstanbulspor gibi birçok futbol takımına bu tarz VIP araçlar yapıyoruz. Kısacası, Milli Takımımıza yönelik böyle bir çalışmanın içinde olmak bizim için iyi bir referans oldu. Mercedes’e gelecek olursak da biz zaten yıllardır birlikte çalışıyoruz ve bu iş birliğini sürdürmekten onur duyuyoruz” dedi.

“Döviz kurlarındaki artışları bizi çok etkiledi”

 Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün içinde bulunduğu durumu da değerlendiren Çağlar, “Piyasa eskiye göre çok durgun ve çok daha kötü. Şimdi biz teknoloji odaklı bir alanda olduğumuz için, kur artışları bizi çok etkiledi. Çünkü bizdeki parçalar ithal ediliyor, montajı burada yapıyoruz. Döviz artışı ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektöründeki durgunluktan dolayı biz uzun bir zamandır müşterilerimize ödeme kolaylığı sunuyoruz. Fiyat-performans kıyaslamasında yıllardır birlikte iş yaptığımız otobüsçülük camiasına en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Ancak şuan otobüsçünün durumu yeni araç yatırımına izin vermediği için ekran maliyetinin bir anlamı kalmıyor. O pazarlığa oturacak bir durum bile gelişmiyor, çünkü otobüs alınmıyor eskisi gibi. Bu yıl alınan otobüs rakamları da ortada, normalde binin üzerinde olan rakamlar bu yıl çok aşağılarda” dedi.

“Araç yatırımları, önümüzdeki yıl artacak”

Konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini ve otobüs üreticisi firmalarla da bu konuyu görüştüklerini belirten Çağlar, “Tabi biz yine de, bu konuyla ilgili, otobüs üreticileri ile görüşüyoruz sonuçta onlarla üretim yapıyoruz. Onların önümüzdeki yıl satışların canlanacağına yönelik bir öngörüleri var. Biz de bu görüşe katılıyoruz. Özellikle Flixbus’ın Türkiye pazarına girmesiyle birlikte bu pazarda hareketlenmeler yaşanması da çok normal olacaktır. Flixbus’ın stratejisi ulaşımı ucuzlatmaktır her zaman, ama rekabetin artmasıyla diğer firmaların da bu stratejinin altında kalmamak için yeni yatırımlar yapacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Otobüsçüler için yeni çözümler geliştiriyoruz”

Sektörün daralması ile birlikte yeni çözümler üretmek için çalıştıklarını da aktaran Çağlar, “Farklı alanlarda iş yapmak için bir girişimimiz yok. Gemiler için gelen teklifler oluyor değerlendiriyoruz da bu teklifleri. Ama mesela uçak işine girmeyiz, çünkü o alanın farklı bir operasyon şekli var. Otobüste biz iş yaparken arıza yaşansa bile, yola çıkmadan kaptan arar bildirir ve biz müdahale ederiz. Ama havacılıkta öyle olmuyor, çok ciddi bir maliyeti var. O nedenle düşünmüyoruz. Biz otobüslere çözüm üretme amacıyla çalışan bir şirketiz, geliştirdiğimiz yeni sistemler de var, yakında duyuracağız” dedi.

“Türkiye’de otobüsçülük değişiyor”

Otobüsçülük sektörünün değişim sürecinden geçtiğini ve yeni yatırımların sektöre yön vereceğini vurgulayan Çağlar, “Otobüsçülüğün Türkiye’de değişeceğini düşünüyoruz. Az önce de dediğim gibi özellikle Flixbus’un piyasaya girmesiyle yeni adımlar atmak zorunda kalacak herkes. Flixbus, kalite ve rahatlıktan ziyade ekonomik bilet satışını önemsiyor bu nedenle de araç yenileme, konfor artırıcı yatırımlar gibi adımlar atılmayacağı düşünülüyor ama sonuçta burası Türkiye. Bizim yolcumuz ister istemez, kullanmasa dahi, araçta koltuk arkası ekran olsun ister. Özellikle uzun mesafeli yolculukları göz önüne aldığınızda bu yolcu için bir ihtiyaca dönüşüyor. Zaten otobüsçü açısından maliyet olarak baktığınızda, bu kadar büyük paralara alınan otobüslerin yanında ekran sisteminin maliyeti de çok göze batmaz. Ayrıca otobüsünüzü sattığınız zaman, örneğin Mercedes Bus Store’a Dıamond ekranları olan bir ikinci el otobüs sattığınız zaman, bu ekranlar ayrı bir donanım olarak görülüyor ve belli bir fiyat artışı oluyor. Bu nedenle de ekonomi yapmayı gerektirecek kadar bir maliyeti yok. Tek maliyet garanti süresinin sonunda yaşanan kırılma vb sorunlar olabilir” diye konuştu.

Koltuk arkası ekranların teknik servis giderlerine de değinen Çağlar, “Bu anlamda da bizim hem memnun hem de şikayetçi olduğumuz bir konu var. ‘Yanlışlıkla çok sağlam bir ekran yapmışız’ diye düşünüyoruz artık. Çünkü bizim teknik servis gelirimiz yok. Bu da demek ki, bizim ekranımızı kullanan markaya bir teknik servis veya yedek parça maliyeti doğmuyor. Kaldı ki, çoğu otobüsçü merdiven altı işletmelerde takılan ekranlarda bu konudan şikayetçi.

“Yanmaz kablolar kullanıyoruz”

Son dönemde yaşanan otobüs yangınları ile ilgili yapılan açıklamalarda; koltuk arkası ekran, priz vb. aksesuarların risk oluşturduğu görüşünü de yorumlayan Çağlar, “Otobüs yangınları ile ilgili verilen demeçlerde bu ekranların fabrika çıkışında araçta bulunması vurgulanıyor. Zaten fabrika çıkışında da bu ekranları takan firma biziz. Mercedes-Man-Temsa gibi markalarla çok sık çalışıyoruz. Bizim kullandığımız kablolar yanmaz malzemeyle kaplı kablolardır. Tabii yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi, merdiven altı iş yapan firmalar var ancak biz kendi ürünlerimizi zaten bu büyük markalarda da kullanıyoruz. Bizim için öyle bir sorun yok, yıllardır bu konuda tek bir şikayet almadık ve hiçbir zaman bizim ekranlarımız böyle bir olaya sebep olmadı. Otobüs yangınları ile ilgili kısma ayrıca değinecek olursak, bu yangınların çoğunluğu kahve makinelerinden kaynaklı. Biz zaten otobüsçülerle iç içe olduğumuz için bu işin otobüsçüye maliyetini biliyoruz ve yıllardır otobüslerde sıcak ikramın verilmesi taraftarı değiliz. Çünkü yangından ziyade, ikram sırasında yaşanan küçük kazalar da hem yolcu için hem de firma için tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor” dedi.

Koltuk arkası ekran için özel tesisat

Otobüs üreticisi firmaların otobüs yangınları için yeni çözümler geliştirdiğinin altını da çizen Fuat Çağlar sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz, eskiden aracın içindeki başka elektrik aksamlarının sigortasından elektrik alıyorduk. Şuanda Mercedes-Benz Türk yeni araçlarında şöyle bir sistem uygulamaya başladı. Bu sistemle araçta, sadece bize özel bir yer açıldı. Yani yeni araçlarda yalnızca bizim elektrik ihtiyacımızı karşılamak için açılmış bir elektrik tesisatı var. Biz, o tesisattan alıyoruz elektriği alıyoruz. Onun dışında bizim ekranlarımız araç sigortasına bağlı, sigortanın görevini yapmama gibi bir ihtimali yok çünkü bizim dışımızda aracın içinde bir sürü elektrik donanım var. Bizim testlerimiz yapılıyor ve raporlarımız mevcut. Yaptığımız iş birliklerine de baktığınız zaman, bu kadar büyük üreticiler böyle bir riske girerek ne Milli Takım’a böyle bir araba verirler, ne de yurtdışına ihraç ettikleri araçlarda kullanırlar. Kimse böyle bir riski göze almaz” diye konuştu.