Kocaeli Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Şoför Eğitimlerini İnceledi

Kocaeli Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Şoför Eğitimlerini İnceledi


Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, 2013 yılından itibaren her yıl yaklaşık iki bin beş yüz belediye ve UlaşımPark sürücüsünün aldığı otobüs simülatör eğitimlerini yerinde inceledi. “Vatandaşımızın güvenli ve huzurlu bir şekilde ulaşım hizmetlerinden faydalanması için eğitime önem veriyoruz” diyen Başkan Büyükakın, simülatörü kullanmayı denedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Trafik Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından kent sınırları içerisinde görev yapan özel halk otobüsü, taksi, servis, belediye otobüs işletmesi ve UlaşımPark’ta çalışan toplu taşıma sürücülerine yönelik gerçekleştirilen sürücü eğitim programlarının önemini dile getiren Başkan Büyükakın, “Sürücüler ile yolcular arasında ve sürücüler ile engelli yolcular arasında sağlıklı iletişim kurulmasını amaçlıyoruz. Verdiğimiz her eğitimde buna özellikle vurgu yapıyoruz” dedi.

Kazaların en aza indirilmesi hedefleniyor

Temel ilk yardım ve meslek hastalıkları, yangın güvenliği ve söndürme uygulamaları eğitimleri ile teorik-pratik bilgilerin sürücülerle paylaşıldığı bilgisini de veren Başkan Büyükakın, sürücülerin toplu taşıma yönetmeliğine ve trafik mevzuatına uygun sürüş sergilemesi için çalışıldığını da dile getirdi.  Toplu taşıma sürücülerine 2007 yılından itibaren sürekli eğitim modeline uygun olacak şekilde mesleki eğitimler verildiğini de belirten Büyükakın, “Her yıl yaklaşık olarak 2 bin 500 toplu taşıma sürücüsüne bu merkezimizde eğitim veriyoruz” dedi.  Otobüs simülatör eğitimleriyle sürücülerin sürüş anında yaptıkları hataların azaltılması ve kazaların en aza indirilerek güvenli ve ekonomik sürüş şartlarının sağlanmasının da hedeflendiği bilgisini alan Başkan Büyükakın, bakım onarım merkezlerinde de inceleme yaptı