Prometeon, Yolcu Taşımacılığında Beklentileri Karşılıyor

Prometeon, Yolcu Taşımacılığında Beklentileri Karşılıyor


Prometeon Türkiye'nin bağlı bulunduğu Prometeon Tyre Group – Prometeon Lastik Grubu, tüm dünyada endüstriyel lastik odaklı tek şirket olarak, Pirelli markasıyla premium endüstriyel ve ticari lastikleri üretiyor ve satışa sunuyor. Prometeon Lastik Grubu, Mart 2017'ye kadar Pirelli Grubu'nun bir parçasıydı. O tarihten bu yana Prometeon ve Pirelli, iki ayrı şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Prometeon Türkiye, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, Ulaştırma Dünyası Gazetesi’ne verdiği röportajda, Türkiye lastik sektörünün mevcut durumunu değerlendirdi. Döviz kurlarının dalgalanması ile birlikte, ihracat rakamlarının da yükselişe geçtiğine değinen Şenocak, “Şu an Türkiye lastik pazarında yüzde 16 seviyesinde bir küçülme var, biz buna rağmen pazar payımızı arttırmayı sürdürüyoruz. Pazar payı konusunda şehirlerarası ve şehir içi taşımacılığı, bizim en iyi olduğumuz alanlardan” diye konuştu.

Prometeon markasının 2017 yılının Mart ayında doğduğunu hatırlatan Gökçe Şenocak, Pirelli olarak üretime devam ederken, şirketin uzmanlaşmaya gitmek istemesiyle birlikte iki ayrı marka haline geldiklerini ifade etti. Şenocak, “Prometeon dünyada endüstriyel ve ticari grup lastiklerini satan tek şirket. 4 tane fabrikamız var; iki tanesi Brezilya’da, biri Mısır’da ve teknolojik açıdan en çok önemsediğimiz 01 serimizi üreten fabrikamız da Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’deki fabrikayı büyütmek için bir yatırım açıklamıştık geçen yıl. Bunun için de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Ayrılmaz bütün: üretim-satış-hizmet

Üretimde kalite prensibi dışında satış sonrası hizmetlerin de öncelikleri olduğunun altını çizen Şenocak, “Lastik üreticisi olmanın dışında işin iki sac ayağı daha var. Bunlar da hizmet ve iş ortağı tarafı. Çünkü bu hizmeti üretici olarak iş ortaklarımız üzerinden veriyoruz. İşimiz bu üçüyle beraber tamamlanıyor. Kaliteli, premium bir lastik üretiyoruz, bunun yanında ProTruck çözüm ailesi ile iş ortaklarımız üzerinden müşterilerimize katma değer yaratan hizmet sunuyoruz. ProTruck ailesinde farklı segmentler için farklı çözümler var. ProTruck ile müşterilerimizin toplam sahip olma maliyetini minimize etmeye, onların ana işlerine odaklanarak zaman kazanmalarına, lastikten maksimum verimi alabilmelerine ve genel toplamda tasarruf elde etmelerine imkan sağlıyoruz. Bu çözümler ile lastikten maksimum fayda sağlamaları, yani esasında kilometre başına en düşük maliyete ulaşmaları, kaplama oranlarını artırmaları ve yolda kalmamaları için pek çok farklı ve güçlü çözümler üretiyoruz, tabii ki bunu da iş ortaklarımız ile müşterilerimize sunuyoruz” diye konuştu.

 

“İş birlikleri bizim için değerli”

Geçtiğimiz günlerde Derlas Otomotiv ile gerçekleştirdikleri iş birliğini de değerlendiren Gökçe Şenocak, iş ortaklığının iki tarafı da güzel bir noktaya getirdiğine değindi: “Biz premium lastik üreticisiyiz, elbette ki lastiği üretmek çok önemli ama işin en önemli kısmı hizmet ve bakım. Bu alana son derece önem veriyoruz. Bu yüzden bu iş birlikleri bizim için

Ülkenin ilk lastik fabrikası

1960 yılında kurulan Türkiye fabrikalarının ülkenin ilk lastik fabrikası olduğuna dikkat çeken Şenocak, “Burada son derece yetkin ve etkin insanlar çalışıyor. Türkiye fabrikamızda çok değerli deneyimler ve uzmanlık var. Nitekim şu anda dünyadaki bütün fabrikaların başında bizim eski fabrika direktörümüz Hakan Bey yer alıyor. Biz sadece lastik değil yetenek de ihraç ediyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye fabrikalarının, dünyada üretilen Promoteon lastiklerin yüzde 20’sini ürettiğini de belirten Şenocak, Türkiye’deki fabrikanın, Rusya’yı, Afrika’yı ve Ortadoğu’yu beslediğini, ancak bu pazarlar içinde en önemlisinin Avrupa pazarı olduğunu dile getirdi. Avrupa pazarının ise büyük oranda Türkiye’deki fabrikadan yararlandığını söyleyen Şenocak, “Zaten lojistik konum nedeniyle Türkiye lastik pazarı, Avrupa lastik pazarı için çok büyük önem arz ediyor” dedi.

01 serisi teknolojide öncü

Gelişmiş teknoloji ile üretilen 01 serisi Prometeon lastiklerin, hem Türkiye’de hem Avrupa’da son derece önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Prometeon Türkiye, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, Avrupa’nın hali hazırda yüksek oranda Premium segment alıcısı olduğunu ve premium lastiklerin üretiminin Türkiye’de yapılmasından dolayı ihracatta artış yaşadıklarını ifade etti.

“Yolcu taşımacılığında pazar lideriyiz”

Döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle Türkiye lastik pazarında yaşanan daralmayı da değerlendiren Şenocak, “2016 yılından beri pazar payımızı artırıyoruz. Hatta bu yıl 2 puan civarında bir kazanımımız oldu. Şu an Türkiye lastik pazarında yüzde 16 seviyesinde bir küçülme var, biz buna rağmen pazar payımızı arttırmayı sürdürüyoruz. Pazar payı konusunda şehirlerarası ve şehir içi taşımacılığı, bizim en iyi olduğumuz alanlardan. Ürettiğimiz lastik sayılarına ve otogar sayımlarına baktığımızda Türkiye’de yolcu taşımacılığında pazar lideri olduğumuzu söyleyebilirim” diye konuştu.

Taşımacılıkta maksimum kilometre minimum fiyat prensibi

Yolcu taşımacılığının farklı modlarına dair ihtiyaçların belirlenerek, her alana özel üretim yapıldığını ve taşımacıların beklentilerini karşılamada en üst seviyenin hedeflendiğini aktaran Gökçe Şenocak, şöyle konuştu: “Servis taşımacılığı, şehir içi ve şehirlerarası taşımacılığın beklentileri elbette farklı. Biz de gidip bir tane otobüs lastiği üretelim, aynı teknolojide olsun, üçüne de aynısını verelim mantığıyla çalışmıyoruz. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı firmaları ayda 30-35 bin kilometre yapıyor. Bir tır veya kamyon bu kadar yol yapmaz. Burada o zaman kilometre başına maliyetleri ve çok hızlı lastik değiştirdikleri için o lastiğin kaplanması çok önemli hale geliyor. Biz de bu noktada lastiğimizi maksimum kilometre yapacak şekilde üretip, rekabetçi bir fiyat ile rakiplerimiz arasında kilometre başına en düşük maliyet sağlayacak şekilde sunmaya çalışıyoruz. Diğer yandan yolcu taşımacılığında her alanın ortak iki noktası güvenlik ve konfor. Taşımacılığın üç alanında da taviz veremeyeceğimiz noktalar. Tabii ki burada önemli olan güvenlik ve konforu 4 mevsim sağlayabilmek. Yağmurda, çamurda, karda da bu lastiğin sorunsuz gitmesi lazım.”

Filolar ve otobüs müşterileri bilinçlendiriliyor

Prometeon markasının eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına verdiği öneme de değinen Şenocak, “ProCampus olarak adlandırdığımız bir akademimiz var, başında da 30-35 senelik tecrübesi bulunan arkadaşlarımız var. İşletmelerin ve filoların maliyetlerini en aza indirmeleri için ‘terzi işi’ çözümler sunan ‘ProTruck’ çözüm paketinin içindeki kısımlardan biridir bu da. Yani bilinçlendirme ve müşteri deneyimini artırmaya yönelik de çalışmalar yapıyoruz. Sadece iş ortakları için yapılan bir program değil bu. Filolarla ve otobüs müşterileri ile bir araya gelip eğitimler ve sohbetler yaparak onları bilinçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Son olarak, yürüttükleri sosyal sorumluluk çalışmalarından da söz eden Gökçe Şenocak, Pirelli ile birlikte lise çağındaki öğrencilerin, inovasyon nosyonunu edinmeleri, bu konudaki kavramları ve araçları tanımaları, becerilerini geliştirebilecekleri içeriği ve bilgiyi edinmelerini amaçlayan ‘Yenilik Peşinde’ adında bir program yürüttüklerini kaydetti. Şenocak, amaçlarının ise öğrencilerin birlikte öğrenip, üreten bireylere dönüşmeleri için ihtiyaçları olan araçları ve alanı sağlamak olduğunu belirterek, programda şu an için 600 kişiye ulaştıklarını söyledi.