Remzi Ergün: “İstanbul-İzmir Otoyolu Ege'ye hareket getirdi”

Remzi Ergün: “İstanbul-İzmir Otoyolu Ege'ye hareket getirdi”


Ülkemizi ziyaret eden turist sayısının yoğun olduğu 2019 yılında, en çok turist ağırlayan bölgelerden biri olan Bodrum'da, esnafın yaz sezonu değerlendirmelerini aktaran ve sektörün geleceğini değerlendiren Bodrum Karayolu Taşımacıları ve Acenteler Derneği Başkanı Remzi Ergün, yeni yolların mesafeleri kısaltarak yolcuyu karayolu taşımacılığına sevk ettiğini söyledi.

2019 yazında, turizm bölgelerinde iş yapan herkesin yüzünün güldüğünü belirten Bodrum Karayolu Taşımacıları ve Acenteler Derneği Başkanı Remzi Ergün, “Bu yıl gerçekten turizmin doruklara ulaştığı bir yıldı ve yalnızca otobüsçülerin değil herkesin yüzü güldü. Özellikle turizm bölgelerinde iş yapan, balıkçısından bakkalına kadar herkes rahat bir nefes aldı. Bu yaz, otobüsçüler de kendine geldi. Kış aylarında 8-9 ay boyunca iş yapamayan esnafımız zaten bütün ümidini bu sezona bağlamıştı. Allahtan bu sezon ümitlerimiz hüsrana uğramadı ve beklediğimizi aldık” dedi.

“Kış aylarındaki durgunluğa karşı önlem alamıyoruz”

Kış aylarına girerken esnafın bazı konularda ekonomik düzenlemeler yapması gerektiğini savunan Ergün, “Yeni bir kış dönemine girerken, yine durgun bir yıl geçireceğimizin bilincindeyiz ve bunun için de herkes elinden geleni yapacak ama toplu bir şekilde önlemler almadığımız sürece bireysel önlemler çok şey değiştirmeyecek diye düşünüyorum. Yani aslında kış yaklaşırken işlerin duracağının farkındayız, ama buna karşı hiçbir şekilde önlem alamıyoruz. Devlet eliyle alınması gereken önlemler var, çünkü biz bir arada hareket edemiyoruz ve herkes kendi çıkarı için hareket ediyor. Böylece hep beraber kaybediyoruz. Bazı konularda devlet, gerekirse yasak koyarak, bizim maliyet artışımızı durdurmalıdır” diye konuştu.

“Yeni Bodrum Otogarı yanlış bir konuma yapıldı”

Bodrum esnafının yeni yıl ile birlikte yeni otogarına taşınacağını da aktaran Ergün, yeni otogarın yapıldığı yer belirlenirken büyük bir hata yapıldığını vurguladı ve “Bodrum otogarı da şu anda bitmek üzere ancak çok büyük bir hata yapıldığını düşünmekteyiz. Otogarın konumu çok yanlış, tam kavşağın çıkışına denk geliyor ve yol güvenliğini çok tehlikeye atıyor. Halbuki bu otogar, Torba’dan gelen otoyol açılarak Konacık tarafına yapılabilirdi. Turgutreis’e gidenler için de Bodrum’a gelenler için de rahatlıkla kullanabilecek bir otogar olurdu o zaman. Ama şu an çok yanlış bir yerde yapıldığını görüyoruz. Zaten esnaftan da hiçbir şekilde fikir alınmadı, bu nedenle esnaf için kullanışsız bir noktaya yapılmış oldu. Büyük ihtimalle 3-4 ay içinde oraya taşınacağız ama Karayolları Genel Müdürlüğü oradan otobüslere çıkış vermeyecek gibi duruyor, çünkü otogar çıkışı direkt ana yola bağlanıyor ve çok büyük bir güvenlik açığı doğuruyor. Bunun dışında otobüslerin park edilebileceği bir yer de yok, bunlar da hep esnafa danışılmamasından kaynaklanıyor” dedi.

“İzmir Otoyolu rekabet gücümüzü artırdı”

İstanbul-İzmir Otoyolu’nun açılmasıyla Bodrum yolcusunda büyük bir artış yaşandığını belirten Ergün şöyle konuştu: “İstanbul-İzmir Otoyolu bizim işlerimizi çok artırdı. Otobandan giden firma sayısı sınırlı, ama o firmalarda da, yolcu zaman kazanacağını bildiği için, müthiş bir yoğunluk var. Yeni yolu kullanan firmalar bunu bilet fiyatlarına yansıtmadı. Ama tabii ki otoyolun fiyatı çok yüksek, otobüsçüler o yolu sürekli kullanacaklar bize özel bir indirim yapılabilir belki. Bize 3 saat süre kazandırıyor ama her geçiş 700 TL’ye mâl oluyor. Biz de yolcumuza en iyi hizmeti vermek için o otoyolu tercih ediyoruz mecburen. Yeni yolun açılmasıyla biz havayolu şirketlerine göre çok daha avantajlı bir konuma geldik. Yani insanların havalimanına gidiş süresini de hesaba katınca biz hemen hemen aynı sürede, çok daha ekonomik bir yolculuk sunmuş oluyoruz.”

Yeni yapılan yollar sayesinde karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün havayolu firmaları ile rekabet edebileceğini de belirten Ergün sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sektörün geleceğinin daha parlak olduğunu düşünüyorum, özellikle yeni yolların yapılmasıyla süreler kısalıyor. Biz zaten yolcumuza VIP hizmet veriyoruz, servislerimizle evlerine kadar bırakıyoruz. Bütün bu şartlar devam ettiği sürece, biz havayolu şirketleri ile rekabet edecek gücü toplarız. Bu konudaki tek eksiğimiz fiyat istikrarının sağlanamamış olmasıdır.”