Bakanlık TOFED'i Onayladı:  Otobüsler Hafif Kusurdan Yanıyor

Bakanlık TOFED'i Onayladı: Otobüsler Hafif Kusurdan Yanıyor


Otobüs yangınlarını önleme çalışmaları devam ederken TBMM'de Ulaştırma Bakanlığı'na verilen soru önergesi cevaplandırıldı. Ulaştırma Bakanlığı'ndan gelen cevap TOFED'in konu ile ilgili çözüm önerisini destekler nitelikteydi. Bakanlık soru önergesine verdiği cevapta, muayene istasyonlarında yangın algılama sistemlerinin çalışıp çalışmadığının kontrolünün mümkün olmadığını ve bu sebeple araçlara “Hafif kusurlu” raporu verildiği belirtildi.

Türkiye’de 2018 yılı içerisinde sadece 12-13-14 Temmuz tarihlerinde İstanbul, Datça, Sinop Balıkesir, 2019 yılında da 3-4 Ağustos tarihlerinde Balıkesir, Manisa İzmir, Muğla’da şehir içi ve şehir dışı otobüslerde peş peşe yangınlar çıkmıştı. Can kayıplarının ve yaralananların da olduğu yangınlarda büyük maddi hasar meydana gelmişti. Konuyla ilgili çalışmalar yürüten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), gerekli kurumlarla görüşmeler gerçekleştirerek yangınların sebeplerini ve önlenmesine dair önerilerini sıralamıştı. TOFED’in bir an önce alınması gerektiğini belirttiği önlemlerin başında, TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yangın algılama sistemi bulunmayan araçların “Ağır Kusurlu” sayılması gerektiği yer alıyordu.

TOFED, daha sonra konuyla ilgili bir çalıştay önerisinde bulunmuştu ve bu çalıştay İçişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilmişti. Çalıştayın ardından konu TBMM’ye de taşınmıştı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bir soru önergesi veren CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a Bakan Mehmet Cahit Turan’ın imzasıyla yanıt geldi.

Teknik inceleme yetersiz olduğu için “hafif kusurlu”

Yanıtta şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımız denetiminde işletilmekte olan araç muayene istasyonlarında araç parçaları sökülmeden ve cihaz vasıtası ile kontrol edilerek muayene hizmeti verildiğinden, bir araçta, yangın algılama ve alarm sistemlerinin bulunup bulunmadığının veya çalışır durumda olup olmadığının araç muayene istasyonlarında fiziki olarak kontrol edilmesi, A tipi muayene kuruluşu standardı kapsamında teknik olarak mümkün olmadığından 03.07.2017 tarihinden itibaran araç muayene işleminde ‘Yangın algılama ve alarm sistemi geçerli teknik inceleme raporu yok’ kusuru ‘hafif kusur’ olarak uygulanmaya başlanmıştır.”

 

Yavuzyılmaz ise yangın sistemi çalışmayan bir otobüse hafif kusurlu raporunun verilerek onay almasına ve trafiğe çıkarılmasının büyük tehlikelere yol açtığını belirterek “Bu durumda, onlarca insan ve maddi-manevi kayıpların tamamı da hafif kusur sayılıyor” dedi.