Yerli Turistin Her Adımı Devlete Bildirilecek

Yerli Turistin Her Adımı Devlete Bildirilecek


Resmi Gazete'de yayımlanan “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” kapsamında hayata geçirilecek “İç Turizm Takip Sistemi” ile yerli turistin hangi otele gittiğini, kaç gün kaldığını ve ödediği fatura bilgilerini cep telefonu operatörleri üzerinden devlete bildirme zorunluluğu getiriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında yeni uygulamaları hayata geçirecek.  Buna göre, program kapsamında iç turizmi ölçme sistemi oluşturulacak ve telekomünikasyon firmalarından yararlanılarak yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan çalışmalar yürütülecek. Daha fazla gelir bırakan turizm çeşitlerinin geliştirilmesi, konaklama süresinin uzatılması, konaklama dışı harcama alanlarının yaratılması ve harcama eğilimi yüksek ziyaretçilere ulaşılması yoluyla da kişi başı harcama artırılacak.

“İç Turizm Takip Sistemi” hakkında Resmi Gazete’de yer alan ifadeler şu şekilde:

“Kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edilerek telekomünikasyon firmalarının teknolojik imkanlarından yararlanılarak elde edilen verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan bir çalışma yürütülecek.

 

Turizm yatırımcı ile işletmecilerinin kamuyla iş ve işlemlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmeleri ve bunda gereken kurumlar arası entegrasyonu sağlamak için gerekli mevzuat çalışmaları yapılacak.”