Yük Taşımalarında U-ETDS Zorunluluğu 31 Aralık'ta Başlıyor

Yük Taşımalarında U-ETDS Zorunluluğu 31 Aralık'ta Başlıyor


31 Aralık'ta başlayacak U-ETDS ve Sayısal Takograf uygulamaları kapsamında UND, İstanbul Ticaret Odası'nın desteği ile Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ile Sayısal Takograf Veri Analizi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

U-ETDS ve Sayısal Takograf bildirim zorunluluğu, eşya taşımacılığı alanında 31 Aralık’ta başlıyor. Yetki belgesi sahibi firmalar; çıkış yaptıkları noktadan izleyecekleri güzergaha, taşıyacakları yük miktarından varacakları noktaya kadar tüm bilgileri izin verilen sürelerde bildirecek. Aynı tarihe kadar sayısal takograf verileri de indirilerek Bakanlığa iletilecek.
 
Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ile Sayısal Takograf Veri Analizi Bilgilendirme Toplantısı, UND öncülüğünde, İstanbul Ticaret Odası desteği ile 9 Kasım’da yapıldı. Toplantıya UND İkinci Başkanı Şerafettin Aras, KDGM Genel Müdürü Mahmut Gürses, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü temsilcileri ile çok sayıda nakliyeci katıldı.
 

Mahmut Gürses: “Sistem, yolcu taşımacılığında başarılı oldu”

KDGM Genel Müdürü Mahmut Gürses yaptığı konuşmada sistemin yolcu taşımacılığı sektöründe başladığını ve başarılı olduğunu söyleyerek, uygulamanın bu yılsonu itibariyle eşya taşımacılığında da devreye gireceğini söyledi. Gürses, “Yepyeni bir sistem ve bunu birlikte yapacağız, birlikte öğreneceğiz, birlikte yürüyeceğiz. Bunun geri dönüşü yok” dedi.
 
Açılış konuşmalarının ardından, KDGM Daire Başkanı Kerim Cicioğlu, KDGM Uzmanı Hasan Boz ve Dursun Savaş yaptıkları sunumlarla sistemin işleyişini anlattı. Sunumlar ardından yetkililer, sektör mensuplarının sorularını cevapladı.