Bilet Krizi Yıkıcı Rekabeti Besliyor

Bilet Krizi Yıkıcı Rekabeti Besliyor


Sakarya'da iki otobüs firmasının bilet fiyatlarında yaptığı indirimlerle ilgili açıklamalar yapan Sakarya Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Emrah Kadir Atan, mevcut koşullar dâhilinde yapılan yıkıcı rekabetin devam ettirilemeyeceğini vurguladı ve “Bu durum sadece o hatta çalışan firmaları değil bütün sektörü zor duruma sokuyor” dedi.

Sakarya’da iki firmanın bir biri ardına fiyat düşürerek Adapazarı-Harem arasında 15 TL’ye kadar düşen fiyatlarla taşımacılık yapması, bir süredir kamuoyunun gündemindeydi. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Sakarya Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Emrah Kadir Atan, iki firma arasında uzlaşma görüşmeleri yapıldığını ancak şu an için herhangi bir gelişme kat edilmediğini söyledi. Derneğe yapılmış resmi bir uzlaşma başvurusunun olmadığını aktaran Atan, “Şu an iki firma da görüşüyor, araya giren sektör büyükleri de var ancak henüz bir anlaşma sağlanmış değil. Bu iki firma da Adapazarı merkezli firmalar, aracılık konusunda henüz bize resmi bir başvuru yapılmış değil ancak herkes bu durumun sektöre zarar vereceğini biliyor. Biz de bu nedenle kendi insiyatifimizle araya girdik. Zaten ben mevcut ekonomik koşullar dâhilinde bu rekabetin daha fazla sürebileceğini düşünmüyorum. Sonuçta giderler belli, iki firma da zarar ediyor. Yaz sezonunda ortaya çıkan bir anlaşmazlıktan dolayı şu an iki taraf da zararına hizmet veriyor. İnşallah kısa bir zaman içerisinde bir uzlaşma sağlanmasını bekliyorum. Yolcuya yardımcı olalım tabi ama maliyet hesaplarını yapmamız lazım, hepimiz var olma mücadelesi veriyoruz ve aynı gemide yol alıyoruz” dedi.

“Kızgınlıkla alınan kararlar gözden geçirilmeli”

İki firma arasındaki rekabetin gözle görülür bir yolcu artışı yaşatmadığını da sözlerine ekleyen Atan, “Bu rekabet diğer firmaları daha da zora sokuyor. Yani yolcu otogara gelip fiyatları görüyor ve ‘Ne güzel onlar fiyat indirmiş sizin fiyatlarınız neden bu kadar fazla?’ diyor. Burada tepki bize yöneliyor, bu nedenle de normal fiyatlarla taşımacılık yapan firmalar zor durumda kalmış oluyor. Diğer hatlara yolcu taşıyan firmalar bile bu rekabetten dolayı zarar görüyor. Şu an Düzce’deki firma bile zora düşüyor, yolcu Düzce’den Adapazarı’na gelip buradan İstanbul’a gidiyor. Bu arada fiyatlar düşmesine rağmen yolcu sayısında gözle görülür bir artış da yok yani yalnızca belli günlerde bir artış oluyor. O artış da insanların çarşıya kahve içmeye gider gibi İstanbul’a gidip gelmesinden oluyor. Ortalama bir hesap yaparsanız, bu durum kimseye kâr sağlamaz. Demiryolları ile rekabet yapıyormuşuz gibi oldu ama onlarla baş etmemiz mümkün değil, malum devletimizin bizim sektörümüze özel bir desteği de yok. Biraz daha geniş çerçevede düşünüp kızgınlık anıyla alınan kararların bir daha gözden geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Kuzey Terminali” boşaltıldı

Otogar dışından hareket eden firmalarla ilgili çalışmalarının sonuçlandığını aktaran Atan, “Daha önceki röportajımızda size Adapazarı’nın ‘Kuzey Terminali’ diye anılan bir bölgesinden bahsetmiştim. O bölge artık terminal gibi işlemeye başlamıştı ve firmalar oradan taşımacılık yapıyordu. Biz o bölgedeki firmaların usulsüz çalıştığına dair bir takım tespitler yaptık ve bunları belediye yetkililerine ilettik. Çok şükür belediye ve emniyetimizle birlikte bir çalışma yaptık, bu çalışma neticesinde o bölge tamamıyla boşaltıldı ve orada çalışan firmalar olduğu gibi otogarımıza taşındı. Bizim zaten bir firmayı kapattırma gibi bir girişimimiz yoktu. Sadece haksız rekabetin ve yasa dışı taşımanın önüne geçmek istiyorduk. Ekstra servislerle de korsan taşımacılığın önüne geçtik” dedi.

“Denetim eksikliği korsan taşımacılığı besliyor”

Adapazarı’ndan Suriye ve Irak gibi ülkelere korsan taşımacılık yapıldığını da belirten Atan, konuyla ilgili girişimleri olduğunu ancak henüz bir sonuç elde edemediklerini söyledi. Denetim eksikliğinin de bu taşımacılığın önünü açtığını vurgulayan Atan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şimdi de Adapazarı’nın merkezinden Musul, Kerkük gibi yerlere otobüs kaldıran firmalar var. Bu konuyla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ile görüştük ve onlar bir ekip kurdular, hatta 14 Kasım günü emniyet birimlerimiz denetim operasyonu gerçekleştirdiler. Bunlar da denetlenecek ve hak, hukuk neyse o uygulanacak. Biz istiyoruz ki Sakarya’da ulaşım, terminal içerisinde olsun ve her yere terminal içerisinden dağılsın. Zaten yasalar da bunu zorunlu kılıyor. Bu bahsi geçen firmalar çok yolcu taşıyorlar, çünkü Sakarya’da 350 bine yakın Suriyeli nüfusu var, çok sayıda Iraklı insan var. Bu insanların yol izin belgesi yoksa bizimle yolculuk edemiyorlar ancak bahsi geçen firmaların böyle bir kuralı yok. Bu durum çok büyük bir güvenlik açığı da doğuruyor. Asıl enteresan olan şey şu ki; biz Gaziantep, Adana, Şanlıurfa gibi illere yolcu taşırken yol boyunca 2-3 kere denetim bölgesinden geçiyoruz. Bu firmalar oradan buraya nasıl yolcu taşıyorlar? Denetimlerde neden duruma müdahale edilmiyor? Bunları anlayamıyoruz, demek ki burada bir denetim eksikliği var ve bu eksiklik korsan taşımacılığı besliyor.”