İstanbul Turizm Platformu Kuruldu

İstanbul Turizm Platformu Kuruldu


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim vaatleri arasında bulunan “İstanbul Turizm Platformu” kuruldu. Platformun, tanışma toplantısı 18 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezi'nde yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla kurulan ve başkanlığına Kültür ve Turizm Bakanlığı eski Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı getirilen Turizm Platformu, kent turizminin gelişmesine yönelik yatırım, denetim, iletişim, tanıtım ve pazarlama konularında koordinasyonu sağlamak üzere görev alacak. Platform’da, İBB üst yönetimi, valilik birimleri, sektör temsilcileri, meslek odaları, vakıflar, uluslararası kurumlar, duayenler ve İBB Kardeş Şehirleri’nden temsilciler yer alacak.

Ekrem İmamoğlu: “Yeni Platformlar da kurulacak”

Tanışma toplantısına konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, turizm platformu ile İstanbul'un turizm gelirlerinin katlanarak artacağını vurguladı ve “İleride, birçok hususta yine bir platform oluştuğunu göreceksiniz, bu platformlarda her kesimin kendini bulmasına imkân saplayacağız. Bunlar sosyal, ticari ve toplumsal hedeflere dönük olacak. Çünkü ben, en baştan demiştim ki ‘Ben İBB Başkanıyım, ama bu kenti sizinle bir arada ve birlikte yönetecek kadar da akıllıyım’ Tek başına yönetmek, akıl işi değil biliyorsunuz. Sizleri sürece katarak, sizlerin deneyimleri, donanım ve birikimiyle beraber onları koordine ederek, yönetme konusundaki kararlılığımızı belirtmek istiyorum” dedi.

“Sektörün içindeki herkesin sesine kulak vereceğiz”

İstanbul ölçeğindeki bir kentin, kendi nüfusunun 2-3 katı turist çekmesi gerektiğini belirten İmamoğlu, "Dünyaya baktığınızda, bütün otoriteler kabul ediyor ki; İstanbul, gerçekten bu konuda öncü kent olmayı hak ediyor. Arkadaşlarım ilk 5’te olmayı hedefliyorlar. Gerçekten bu hedef, makul bir hedeftir, koyulmalıdır ama İstanbul birinci olmayı hedeflemelidir. 2050 vizyonunu çalışıyoruz. İstanbul Platformu'nun çalışmaları, zaten İstanbul vizyonunun bir parçasıdır. Vizyonu, hep beraber belirleyeceğiz. Değerli dostlar, hak ettiğimiz yere ulaşmak için elbette planlayacağız. Elbette sürece stratejik bakacağız. Elbette global rekabeti doğru anlayacağız. Veriyle, analizle karar alacağız. Hiçbir hamasi kararı bu sürecin içine dâhil etmeyeceğiz. Sektörün içindeki herkesin sesine kulak vereceğiz. Bu ortak akılla uzun vadeli kararlar alacağız. Yap-boza asla izin vermeyeceğiz. Hangi hususta olursa olsun. Bugün kentsel tasarımda şikayet ettiğimizi her konunun temel sebebi yap-boz, kişiye göre karar. Kim geldiyse, onun keyfine göre karar ya da kim geldiyse onun siyasi anlayışına göre karar. Bütün bunlar ülkenin ve şehrin stratejik süreçlerini sıkıntıya uğratan konulardır " diye konuştu.