Orhan Cemil Sungur: “Otogarlar Halka Yakın Olmalıdır”

Orhan Cemil Sungur: “Otogarlar Halka Yakın Olmalıdır”


Yeni Trabzon Otogarı'nın yeri ile ilgili görüşmeler devam ederken Trabzon Otobüs İşletmecileri ve Acenteları Derneği Başkanı Orhan Cemil Sungur, Belediye yönetimi ile görüş alışverişi içinde olduklarını belirtti ve öncelikli taleplerinin otogarın mevcut konumda yeniden yapılması olduğunu aktardı.

Sözlerine otogarların şehrin merkezinde olması gerektiğini vurgulayarak başlayan Trabzon Otobüs İşletmecileri ve Acenteları Derneği Başkanı Orhan Cemil Sungur, “Biz otogarımızın yerinden memnunuz, bu nedenle de yeni otogarın yine aynı yerde yapılmasını istiyoruz. Ama henüz net bir durum yok. Belediyeyle görüşmelerimiz devam ediyor, bize kalsa otogar şimdiki yerinde kalsın. Aynı yer olmasa bile Moloz adıyla bilinen bölgede de olabilir orası da merkezi bir yer. Belediye de Değirmendere bölgesini düşünüyor ama dediğim gibi kesin bir durum yok. Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu, bu fikrini de bize söyledi ve projenin her aşamasını bizimle paylaşacağını garanti etti o konuda bir sıkıntımız yok. Bizim için otogarın yerinin belirlenmesindeki en önemli etken halkın ulaşımıdır. Halkımız bize kolay ulaşsın biz de halkımıza yakın olalım istiyoruz. Bunu bütün Türkiye için söyleyebilirim, otogarların şehre uzak noktalara konumlandırılması yalnızca otobüsçü için değil vatandaş için de külfettir” dedi.

“Uçak biletleriyle rekabet edemiyoruz”

Trabzon esnafının havayolu şirketleri ile rekabet etmekte zorlandığını belirten Sungur, “Trabzon esnafının en büyük sıkıntısı uçak biletlerindeki indirimlerle baş edememektir. Biz, zaten Türkiye’nin bir ucundayız ve buradan sürekli uzak mesafelere seferler yapıyoruz. Otobüsçünün uzun mesafedeki maliyetleriyle bilette indirim yapması gibi bir durum söz konusu bile olamıyor. Ama uçak biletleri kış aylarında düştükçe düşüyor. Devletten alınan teşvikler sayesinde bizimle rekabet ediyorlar ve maalesef bu konuya bir çare bulamıyoruz” diye konuştu.

“Acentelar internet biletlerinden pay alamıyor”

Acenteların internetten satılan biletlerden pay almadıklarını ve bu nedenle zor durumda kaldıklarını da sözlerine ekleyen Sungur, “Bunun dışında otogar esnafının bir diğer sıkıntısı da internetten satılan biletlerdir. Bu biletlerden acentelara pay verilmiyor. Yani, bazı firmalar veriyor ama onlar da çok düşük oranlar veriyorlar. Artık internetin ulaştığı boyutlar malum, yolcunun çok büyük bir bölümü biletlerini internetten alıyor. Hatta firmalar da bu nedenle biletlerini internette indirimli fiyatlarla satıyorlar. Kimse otogara gelip de bilet almıyor, ama yolcuyu karşılayıp burada otogarın yükünü taşıyan, firmayı yolcunun karşısında temsil eden acentedir” dedi.

“Sektör içi rekabet akıl karı değil”

Sektör içi rekabeti de değerlendiren Sungur, “Allahtan bizim bölgemizde böyle bir sorun yok. Yani zaten rekabet yapabilecek bir durumda değiliz ki, herkes zarar ediyor. Bir de bilet fiyatları kış sezonunda düşebildiği kadar düşüyor, bu düşen fiyat üstünden bir daha indirim yapmak hem akıl karı değil hem de mümkün değil. Bakın kış ayları yeni yeni geldi, ama doluluk oranları şimdiden yüzde 50’nin altına düştü bile. Yani bir otobüsün yarısı boş gidip geliyor” diye konuştu.

“Sömestre tatilini dört gözle bekliyoruz”

Kış ayları içinde yaşanan tatillerin sektörde küçük hareketlenmeler yaşattığını belirten Sungur sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ara tatil bir haftada canlandırdı sektörü ama devamı yok. Şimdi yılbaşı var önümüzde onun kısa hatlarda bir etkisi olabilir belki ama uzun hatlarda herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Biz artık sömestre tatilini bekleyeceğiz. Sömestre tatili gelene kadar daha az zarar etmek için elimizden geleni yapacağız.”