Otomotiv Sektörü 2020'de Toparlanmayı Bekliyor

Otomotiv Sektörü 2020'de Toparlanmayı Bekliyor


OSD Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün, "Otomotiv sektöründe 2020'de de bir miktar toparlanma bekliyoruz, yüzde 15-20 gibi. 600 binler civarında bir öngörü var Türkiye satışlarında" dedi.

OSD tarafından düzenlenen "OSD Buluşmaları"nın ikincisi, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Genel Direktörü Eric-Mark Huitema ve sektör temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, bu yıl otomotiv sektöründe birçok ilkle birlikte sıkıntılı süreçlerin de yaşandığını söyledi.

Haydar Yenigün: “Geçici önlemler sektörü ayakta tutmaya yönelik değil”

Geçen yılın başı itibarıyla sinyal veren otomotiv endüstrisine yönelik hükümet tarafından bazı önlemler alındığını anımsatan Yenigün, "Haziran ayında hurda teşviki devreye girdi, alınan her önlem bir miktar otomotiv ekonomisindeki kötü gidişi yavaşlattı esasında. Daha sonra devreye giren birçok önlem ağustos ayında yaşadığımız sıkıntılı sürecin yansımalarını bir miktar ortadan kaldırmaya yönelikti. Özellikle ÖTV ve KDV destekleri bu yılın ortasına kadar sürdü" diye konuştu.

Söz konusu önlemlerin geçici olduğunu belirten Yenigün, "Ama biz hep aynı şeyi söylüyoruz. Bugün de, önümüzdeki dönemde de söylemeye devam edeceğiz. Bu tür kısa süreli ayrıcalık ve teşvik yaratma konusu esasında bence veya bizce sektörü ayakta tutmaya veya onun gelişmesini sağlamaya yönelik önlemler değil. Bunun bir ekosistem olarak tarif edilmesi gerekiyor. Ve bu ekosistemin içerisindeki bütün paydaşların bir araya gelip uzun vadeli Türkiye'deki bu otomotiv ekonomisini, bu kadar başarılı bir ekonomiyi gelecek dönemlerde yine lokomotif endüstri olacak şekilde formata sokmasını sağlıyor olmamız lazım" ifadelerini kullandı.