Van Otogarını Kimse Otobüsçüye Sormuyor

Van Otogarını Kimse Otobüsçüye Sormuyor


Van Otogarı'nın yenilenmesi tartışmalarına dair görüş bildiren Van Uluslar ve Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Arslan Bayram, “Kimse bu konuyla ilgili görüş almadı bizden, ilk defa sizin gazeteniz soruyor bize, biz otogarımızın şehir merkezinde kalmasını istiyoruz” dedi.

Van otogarının yenilenmesi ile ilgili olarak yapılan haberlerle dair konuşan Van Uluslar ve Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Arslan Bayram, konuyla ilgili kendilerinden görüş alınmadığını belirterek “Bu konuyu bize ilk defa siz soruyorsunuz. Daha önce ne belediye yönetimi, ne de haber yapan basın kuruluşlarından bu konuyla ilgili bir soru almadık. Yani yolcuyu taşıyan, yollarda direksiyon sallayan, bu mesleğe yatırım yapan, yıllarını bu sektöre harcayan biziz ama kimse bize bu konuyla ilgili tek bir şey sormuyor. Yoldan geçen insanlardan otogarla ilgili görüş alıyorlar. Bu konuda bir görüşe ihtiyaç varsa bu görüşü bizim esnafımızdan alacaksınız. Yolcuyu en iyi biz tanıyoruz, yıllardır yolcuyla muhatap olan biziz, yollarda zaten biz gidip geliyoruz. Ne hikmetse biz yokmuşuz gibi davranılıyor, bu yanlış bir stratejidir ve bu stratejiden acilen vazgeçilmelidir” dedi.

“Şehir dışına otogar yapmak yolcuya eziyettir”

Yapılması düşünülen yeni otogarın konumunun büyük önem taşıdığını belirten Bayram, “Bizim burada yıllardır oturmuş bir düzenimiz var. İnsanlar alışmışlar buraya gelip gitmeye, esnafımız alışmış, bize göre yatırımlar yaparak kendilerini konumlandırmışlar. Şimdi eğer bu otogarı taşımayı düşünüyorlarsa, yine bu bölgede bir otogar yapılmalıdır. Bizi şehrin ücra köşelerine atıp hem bize hem de yolcumuza eziyet etmek olmaz. Yolcumuz zaten uzak mesafelerden, saatler süren yolculukla Van’a geliyor, bir de üstüne şehir dışındaki bir otogardan evine gitmeye çalışırsa büyük eziyet çeker. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), her platformda otogarların şehrin kalbinde olması gerektiğini vurguluyor. Biz de Van Uluslar ve Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri Derneği olarak, bu görüşün arkasındayız, federasyonumuzu destekliyoruz” diye konuştu.

 

 “Yolcumuza makul bilet fiyatları sunuyoruz”

Bilet fiyatlarında rekabet sorunu yaşamadıklarını aktaran Bayram, “Bölgemizde Mardin, Diyarbakır gibi illerde böyle bir rekabet var, duyumlar alıyoruz. Ama bizde böyle bir durum yok. Esnafımız hep birlikte makul fiyat seviyelerinde hizmet veriyor ve Van otogarında, bilet fiyatlarını esnafa zarar verecek seviyede düşmesini engelliyoruz. Umarım bu sorunun yaşandığı bölgeler de bir an önce bu konuda çözümler üretirler” dedi.

“Bu kış daha verimli geçiyor”

Van otogarında geçtiğimiz yıla göre daha verimli bir kış sezonu geçirmekte olduklarını söyleyen Bayram, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın tatil süreleri ile ilgili yaptığı düzenlemelerin de etkisiyle, bir nebze daha hareketli bir kış sezonu geçiriyoruz. Ara tatil uygulaması sektörümüze rahat bir nefes aldırdı. Şu anda yüzde 60’ın üzerinde bir doluluk oranına sahibiz. Şimdi de önümüzde sömestre tatili var, inşallah esnafımızı biraz daha rahatlatacak bir yoğunluk yaşarız diye umuyoruz” dedi.

“Üst üste yapılan denetimler yolcumuzu bıktırıyor”

Van yolcusunun sık sık yaşanan denetimlerden dolayı şikayetçi olduğunu da kaydeden Bayram sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz U-ETDS’ye yolcularımızın bütün bilgilerini dakikası dakikasına giriyoruz. Bu konuda bütün esnafımız, elinden gelen çabayı gösteriyor. Ama yolculuk sırasında sürekli denetime tabii tutuluyoruz, yani zaten uzun mesafelerde çok uzun yolculuk sürelerimiz var. Bir de üstüne 5-6 kere denetimden geçince bu süre daha da uzuyor ve yolcularımızdan şikayetler alıyoruz. Bir denetimde aracın önünde iki araç daha olsa 10 dakikalık denetim, bir saati bulabiliyor. Bunun uzun yolda defalarca olduğunu düşününce büyük zaman kaybı yaşatıyor. Yani anlıyoruz, bölgemizde terör tehdidi var ve güvenlik güçlerimiz gerekli önlemleri alarak bizlerin güvenliği için çalışıyorlar ama biz diyoruz ki zaten bilgilerimiz U-ETDS’de var. Birkaç ay boyunca U-ETDS’ye eksiksiz bilgi giren firmaların bir süre sonra denetimlerinin azaltılması gibi bir sisteme geçilebilir. Bu sisteme İç İşleri Bakanlığı da çok kolay ulaşabilir ve emniyet birimlerimiz araç içindeki yolcunun bilgilerine çevirme yapmadan da ulaşabilir zaten. Dediğim gibi belirli bir süre eksiksiz bilgi giren firmaların yollardaki denetimlere daha az girmesi bir çeşit ödül sistemi de kurmuş olur bizce.”