Tunç Soyer: “İzmir Otogarı Utanç Vesilesidir”

Tunç Soyer: “İzmir Otogarı Utanç Vesilesidir”


Katıldığı bir radyo programında İzmir'in ulaşım sorunlarına dair açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer, “İzmir Otogarı bir utanç vesilesidir. Artık Türkiye'de böyle otogar kalmadı, biz İzmir'e yeni bir otogar kazandıracağız” dedi.

İzmir Otogarı için bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İzmir Otogarı bakımsız ve özensiz kalmış durumda ama ne yazık ki eskiden yapılmış bir sözleşme var. Her türlü yasal zorunluluğu yerine getirip her tedbiri alıyoruz. Bir yandan da modern bir proje hazırlattık. İhaleye çıkacağız. İzmir'e yepyeni bir otogar kazandıracağız" dedi. İzmir'in en büyük sorununun ulaşım olduğunu dile getiren Soyer,  bu sorunun çözümü için alarm durumunda olduklarını belirtti. Ulaşım Master Planı’na bağlılıklarını da hatırlatan Soyer, bu planın belediyeyi çok rahatlattığını belirtti. Aynı zamanda İZU’nun da teknolojiyi kullanarak sorunlara erişimi kolaylaştırdığını, en kısa sürede çözümlere ulaşılacağını söyledi.

 

“2020’de İzmir’i demir ağlarla öreceğiz”

2020 yılında İzmir’in metro altyapısına öncelik verileceğini aktaran Soyer sözlerini şöyle sonlandırdı: “Narlıdere metrosu iyiye gidiyor şu anda 4 istasyon açıldı. Yarıyı geçtik. Finansman konusunda da yarıyı geçtik. Toplam bütçesinin yarısı müteahhitte ödendi. Hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Vaktinde ve belirlenen bütçe içerisinde tamamlanacak. Karabağlar metrosu daha doğrusu Gaziemir hattı daha ayrı ilerliyor. İhalesi başladı. Aynı zamanda Buca metrosu ile ilgili çalışmalarda 2020 yılı içerisinde başlayacak. Çiğli tramvay hattında Ankara Yatırım Geliştirme Müdürlüğü bazı eksikler buldu. Onu da tamamladık onay bekliyoruz. Diliyorum en kısa sürede onay gelir. Onay dışında başka bir şey beklemiyoruz, kendi bütçemizle hayata geçirecek durumdayız. Büyük umutla 2020 yılı içerisinde başlayacağız. Kent ulaşımı hafifleyecek. Deniz ulaşımı güçlendiriliyor. 2 tane yeni feribot geliyor. Körfezin kullanımı kolaylaşacak. 50-60 km’lik bisiklet yolu 200 km’ye çıkacak. 2020 İzmir için demir ağlarla öreceğimiz bir yıl olacak.”