Belge Fiyatlarındaki Artışı Otobüsçü Nasıl Karşıladı?

Belge Fiyatlarındaki Artışı Otobüsçü Nasıl Karşıladı?


Yeni yılın ilk günlerinde açıklanan yönetmelik değişikliğinin sektöre olumlu yansımalarının olacağını belirten Aksaray Otobüs Terminali İşletmeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Yumuşak, “Sektöre büyük yatırımlarla girilmesi bu sektörü daha değerli hale getirecektir” dedi

Yönetmelik değişikliği ile birlikte yükselen belge fiyatlarının sektör mensupları açısından olumlu bir durum yarattığını söyleyen Aksaray Otobüs Terminali İşletmeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Yumuşak, “Belge fiyatlarının artması, sektöre girişleri biraz daha zorlaştıracaktır. Bu fiyatlarda sektöre giren insanlar da daha yüklü bir yatırım yaptıkları için, daha özenli davranmak zorunda kalacaklar ve sektörün değeri artmış olacak. Bunun yanında daha önceden belge almış insanların da hakları korunmuş oldu. Bir nevi tahdit aldık diyebiliriz yani. Elimizde olan belgelerin değeri arttı ve içinde bulunduğumuz sektöre giriş zorlandı. Tıpkı belge fiyatları gibi araç fiyatlarının artması da yatırımları zorlaştırdı ve sektöre dair bilgisi veya ilgisi olmayan insanların sektöre girişini engelleyecektir diye düşünüyorum. Bu durum da sektörümüzdeki kaliteyi artıracaktır. Yani düşünsenize bu işte her bir aracınıza 250-300 bin Euro vermişsiniz, gerekli belgeleri almak için dünyanın yatırımını yapmışsınız, artık bu işe gözünüz gibi bakmak zorunda kalırsınız” diye konuştu.

“Evcil hayvan taşımacılığı yolcuyu böler”

Yönetmelik değişikliği ile önü açılan evcil hayvan taşımacılığının sektörde bazı sorunlara yol açabileceğini hatırlatan Yumuşak, “Otobüslerde evcil hayvan taşımak yolcular arasında problemler yaratabilir. Yani sonuçta şehirlerarası otobüs yolculuğu dediğimiz şey uzun sürüyor. Bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama 8-9 saat olurken bazı yolculuklar 19-20 saat sürebiliyor. Şimdi bu araçta bir kedi, kuş ya da köpek olduğunu düşünsenize. Hayvan huzursuz olup bütün yol boyunca ses çıkarabilir veya bazı yolcular hayvanla yan yana seyahat etmek istemeyebilir, korkabilir, alerjisi olabilir. Bunun için o insanlara da kızamayız. Dolayısıyla bu konunun yolcular arasında sorunlara yol açacağını düşünüyorum. Yani biz elimizden geldiğince çuvallı yolcuları bile almamaya çalışıyoruz. Çünkü bizim yolcularımızın büyük bir çoğunluğu öğrenci veya kamu personeli oluşturuyor. Zaten hafta sonları bir yoğunluğumuz oluyor, o yoğunluğu da öğrenciler veya kamu personeli oluşturuyor. Şimdi bagajdaki bir turşu bidonu veya et kolisi patlayıp bu insanların eşyalarına dökülünce, insanlar otobüs yolculuğundan soğuyorlar. Mevcut yolcumuzu elimizde tutmak için ekstra yatırımlar yaparken durduk yere yolcumuzu kaybetmeye başlıyoruz” dedi.

“Sömestr tatiliyle doluluk oranları arttı”

Aksaray’da kış aylarının çok durgun geçtiğini belirten Yumuşak, sömestr dönemine girilmesiyle doluluk oranlarında gözle görülür bir artış yaşandığını aktardı. Ara tatilde de aynı yoğunluğu yaşadıklarını hatırlatan Yumuşak, “Daha çok üniversitelerin tatile girmesiyle yoğunluklar yaşamaya başlıyoruz. Bu yıl ara tatil de denendiği için daha önceki kış aylarına göre daha yoğun bir kış geçiriyoruz. İki haftalık sömestr tatili boyunca yaşanan bu hareketlilik sektörümüze bir nefes alma imkanı sağlamış oldu diyebiliriz” dedi.

Aksaray’da Mercedes-Benz Türk ve benzeri markaların büyük yatırımlar yapmasının bölge açısından çok avantajlı bir durum olduğunu aktaran Yumuşak, “bu tarz büyük markaların burada binlerce personel barındırması, hem otogarda bir hareketlilik yaratıyor hem de şehri kültürel anlamda besliyor. Yani bu firmaların Aksaray’da istihdam ettiği beyaz yakalı profili, hem hafta sonlarında yakın bölgelere seyahat ediyor hem de şehirde sinema ve tiyatro gibi kültür sanat aktivitelerinin önünü açıyor” diye konuştu.

“Belediyeler sektörle iş birliği yapmalı”

Aksaray Otogar esnafının yeni belediye yönetimi ile kurduğu olumlu ilişkilere de değinen Yumuşak sözlerini şöyle sonlandırdı: “Aksaray Otogarı’nda çok ciddi problemler yaşamıyoruz. Yeni belediye yönetimi ile güzel bir diyalog yakaladık, eksiklerimizi dile getirdiğimizde muhatap alınıyoruz ve projelerde bizim de önerilerimiz alınıyor. Bizim sektörümüz açısından muhatap alınmak çok önemli, özellikle de yeni otogarlar yapılırken sektör mensuplarına danışılmaması gibi bir sorun var gündemde. Bu tarz sorunların çözümü için belediye yönetimi ile sektör mensuplarının el ele hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum.”