“Kahramanmaraş Otogarında 5 Yıldır İşgalciyiz”

“Kahramanmaraş Otogarında 5 Yıldır İşgalciyiz”


Geçtiğimiz günlerde sivil araç girişinin yasaklanması ve kira sözleşmelerinin yenilenmemesi gibi konularla gündeme gelen Kahramanmaraş Otogarı'nın sorunlarını Kahramanmaraş Otobüsçüler Derneği Başkanı Bünyamin Sökmen'e sorduk. 5 yıldır otogarda işgalci konumunda olduklarını dile getiren Sökmen, Kahramanmaraş'taki yerel firmaların kargo taşımacılığı yapmasından dolayı da bilet fiyatlarında büyük rekabet olduğunu kaydetti.

Kahramanmaraş otogarının yapıldığı günden bu yana sözleşmelerin yenilenmediğini aktaran Kahramanmaraş Otobüsçüler Derneği Başkanı Bünyamin Sökmen, “Basında 12 yıldır sözleşme yapılmıyor deniliyor ama o olay şöyle, biz 2008 yılında o otogara taşındık ve sözleşme yaptık. O sözleşmenin süresi dolunca yeni sözleşme yapmadık ki bu da yaklaşık bir 5-6 yıl oluyor. Biz burada 5 yıldır işgalci olarak kira ödüyoruz. Bunun da en büyük zararı belge süreleri dolan arkadaşlarımıza oldu. Çünkü bu belgeleri yenilemek için Ulaştırma Bakanlığı’na kira kontratınızı götürmeniz gerekiyor. Bizim kontratlarımız olmadığı için belge de yenileyemiyoruz. Bir çıkmazın içine düştük, belediye yönetimi ile görüşmelerimiz devam ediyor, bu sorunun çözümü için çabalıyoruz. Sizin aracılığınızla da sesimizi duyurmak istiyoruz” dedi.

“Yazıhane düzeni haksız rekabet yaratıyor”

Otogar işletmesinde de birçok aksaklık olduğunu vurgulayan Sökmen, “Daha önce basında da yankı bulmuştu, otogarımıza sivil araç girişi yasaklandı. Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı nezdinde bir çalışma yürütülüyor. Herkes bu kuralı kabul etti, artık uymak zorundayız. Ama bunun da dışında garaj içindeki düzen çok sıkıntılı. Peron düzenleri yok, girişte sağda kalan yazıhaneler çok şanslı ama sol tarafta kalan yazıhaneler görünmüyor bile. Bu durumda da tabi yolcu daha kolay ulaşım sağlayabildiği yazıhaneleri seçiyor, tabi bu da haksız rekabet oluyor. Bir de geçtiğimiz günlerde x-ray cihazı koydular otogarın bir girişine, bu güzel, ama diğer taraftaki giriş boş, her isteyen elini kolunu sallayarak girebiliyor. Bu da güvenlik açığı doğuruyor tabii. 2 hafta önce Belediye Başkanımız otogarımızı ziyaret etti, biz bu sıkıntılarımızı kendisine de ilettik. Kendisi bu konularla ilgili de çalışmalar başlatacağının sözünü verdi bize” diye konuştu.

Kargo taşımaları yolcu biletlerini yere indirdi

Kahramanmaraş’ta yerel firmaların kargo taşımacılığı yaptığını bu nedenle de yolcu biletlerini çok düşük fiyatlardan sattığını aktaran Sökmen, “Kahramanmaraş’ta 4 tane yerel firma var. Şimdi burada şöyle bir sıkıntı var, Kahramanmaraş sanayi bölgesi olduğu için birçok fabrika var, bizim firmalarımız da bu fabrikaların ürünlerini kargo taşımacılığı yapar gibi taşıyorlar. Arabaların altını bu kargolarla dolduruyorlar ve parayı kargolardan kazandıkları için de yolcu biletlerinde çok absürt indirimler uyguluyorlar. Bu durum öyle bir hal aldı ki, çoğu zaman Ulaştırma Bakanlığı’nın fiyat tarifesinin bile altında kalıyor bu rakamlar. Yani, kargo taşımacılığı olmasa Kahramanmaraş’tan otobüs kalkamaz, bu durum öyle bir hal aldı artık. Biz bu konuyla ilgili gerekli mercilere başvuruda bulunduk, kargo taşımacılığı şehirlerarası yolcu taşımacılığı belgelerinin görev ve yetkileri arasında değil. Yani bu taşımacılık kanuna aykırı ama işte denetim eksikliği olunca kimse bu kanunlara uymuyor” dedi.

“Suçu kim işlerse, cezayı da o ödemelidir”

Trafik cezalarında da firmaların mağdur edildiğini hatırlatan Sökmen, “Yahu Türk Ceza Kanunu’nda suçu kim işlerse cezayı da o çeker. Ama bizim meslekte öyle olmuyor. Örneğin, şoför takograftan ceza yiyor, bu hem mal sahibine hem de firmaya kesiliyor. Mal sahibi aracın içinde değil ki, şoför kırmızı ışıkta geçiyor ama ceza mal sahibine geliyor. Bu cezalar şoförün TC. Kimlik Numarası’na yazılmalıdır. Çünkü bu cezalar kesildiği gün gelmiyor bize, orada birikiyor, bizim haberimiz bile olmuyor. Daha sonra aracınızı muayeneye götürüyorsunuz ya da satış işlemi yapıyorsunuz, orada bu cezalarla karşılaşıyorsunuz. Bu cezalar hem birikmiş hem de faizlenmiş oluyor, şoför deseniz belki de adam o zamana kadar işi bırakmış başka bir yerde çalışmaya başlamış oluyor. Bizim de suçumuz var yani bu konuda. Bir mahkeme süreci başlatsak belki kazanım elde edebiliriz ama o süreçle uğraşmıyoruz biz de” dedi.

“Otogar giriş çıkış ücretleri, otobüsçünün sırtında kambur oldu”

Sektörün geleceğine dair değerlendirmelerde de bulunan sökmen sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sektörün geleceğine dönük olumlu izlenimler edinemiyoruz maalesef ki. Yani devlet omzumuza binmiş, kolay kolay bir ekmek kazanamıyoruz. Vergi bizde, cezalar bizde, otobüsçü yazıhaneden çıktığı andan itibaren; trafik şube, otogar çıkışı, otoyol ücreti, köprü geçişleri, akaryakıt istasyonu diye diye bütün parasını dağıtıyor. Bu otogar giriş çıkış ücretleri öyle bir hal aldı ki, yol üstünde bir otogara girip yolcunuzu bırakıp çıkıyorsunuz, içeride geçirdiğiniz süre 10 dakika bile değil ama ücret ödüyorsunuz. Bugün İstanbul’a giden bir otobüsümüzün sadece otogar giriş-çıkışına ödediği para 500 TL’yi aşıyor. Artık otobüsçünün sırtında bir kambur oldu bu durum.”