OTOKAR: “Yüzümüzü Dünyaya Döndük”

OTOKAR: “Yüzümüzü Dünyaya Döndük”


Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, ticaretin güçlü kahramanı Atlas kamyonunu yeniledi. 13 Şubat'ta düzenlenen tanıtım toplantısında 2019 yılı değerlendirilirken, Otokar'ın 2020 hedefleri de paylaşıldı.

Otokar Atlas'ın müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarımından özelliklerine kadar tamamen yenilendiğini belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül; "Her hizmete uyarlanabilir esnek yapısıyla 7 yıl gibi kısa sürede farklı iş kollarındaki işletmelerin ilk tercihi olan Atlas, üstün standartlarına eklenen yeni özellikleriyle konfor ve güvenliği üst seviyeye taşıyor" dedi.

Satışa sunulduğu 2013 yılından bugüne dek güçlü özellikleriyle frigorifik araçtan çöp kamyonuna, hidrolik platformdan itfaiye aracına, damperli kamyondan nakliye aracına kadar farklı alanlarda kullanılan Atlas’ın tanıtım toplantısı Otokar Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Satış Müdürü Murat Torun ve Otokar yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

 

Basri Akgül: “Satış adetlerini yukarı çıkaracağız”

Toplantıda hafif kamyon pazarı hakkında da bilgi paylaşan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2019’da 7,5-8,5 tonluk Türkiye hafif kamyon pazarının yüzde 25’in üzerinde daraldığını söyledi. Otokar’ın Atlas kamyonu ile yaşanan daralmada satış adedini yüzde 16 artırdığına dikkat çeken Akgül; “Atlas, zor koşullara dayanıklı olması, yüksek güç ve performans özellikleriyle pek çok kurum ve esnafın ilk tercihi oldu. Yeni Atlas ile bu yıl satış adetlerimizi daha da yukarı çıkarmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

 

"Otobüste liderliğimizi 11'inci kez pekiştirdik"

Türkiye otobüs pazarında son dört yıldır devam eden daralmanın 2019 yılında da sürdüğünü ve pazardaki toplam daralmanın yüzde 40'ı aştığını ifade eden Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, "Otokar’ın faaliyet gösterdiği alanlar olan 7-10 metre uzunluktaki küçük ve orta boy otobüsler ile 12-18 metre üstü şehir içi toplu taşımacılık otobüs segmentleri toplamında daralma yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti. Yaşanan daralmaya rağmen faaliyet gösterdiğimiz segmentlerin toplamında yılı, yine pazar lideri olarak kapattık. Türkiye'de satılan her 3 otobüsten biri Otokar markalı oldu. Elde ettiğimiz bu başarıyla pazar liderliğimizi 11'inci kez pekiştirdik" dedi.

Sultan Comfort ve Mega beğeni topladı

Küçük ve orta boy otobüs segmentinde yenilenen Sultan ile büyük beğeni topladıklarını kaydeden Akgül, “Tek araçla üç işi birden yapabilme imkanı sunan Sultan Comfort, hem turizm hem öğrenci hem de personel taşımacılığı yapan müşterilerimizin büyük beğenisini kazandı. Turizm sektöründeki canlanma ile yüksek yolcu ve bagaj kapasitesiyle dikkat çeken Sultan Mega, kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında yer aldı. Otokar, 2019 yılında küçük ve orta boy otobüs segmenti özelinde de yılı lider olarak tamamladı” diye konuştu.

Otobüste ihracatı yüzde 29 artırdı

Otokar'ın iç pazarda yakaladığı başarıyı ihracatta da sürdürdüğüne, 50'den fazla ülkede milyonlarca yolcuya hizmet veren Otokar'ın otobüs ihracatını adet bazında yüzde 29 artırdığına dikkat çeken Basri Akgül, "Ülkemiz otomotiv sanayiini yurt dışında başarılı bir şekilde temsil eden Otokar olarak, 2019 yılında da uluslararası pazarlarda ülkemizi temsil etmeye devam ettik. Hedef pazarlarımızdan olan Avrupa’da Fransa’nın yanı sıra Malta, Romanya, İtalya, Sırbistan başta olmak üzere pek çok ülkede Otokar otobüs ürün parkı büyüdü. Sadece Fransa'daki toplam araç parkımız 2 bin 200 adedin üzerine çıktı. Otokar otobüslerinin yoğun olarak kullanıldığı Malta’dan 4’üncü kez sipariş aldık; Malta caddelerindeki Otokar markalı otobüs sayısı 240’ı aştı. Geçtiğimiz yıl Bükreş Belediyesi siparişinin teslimatlarını da başarıyla tamamladık” ifadelerini kullandı.

 

Ar-Ge’ye 136 milyon TL harcadı

Otokar'ın ürün tasarımı ve geliştirme çalışmalarında öncülüğünü sürdürdüğünü belirten Akgül, alternatif yakıtlı araçlar konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyerek, “Global pazarlarda büyüme stratejimizi hayata geçirirken, yeni teknoloji ve uygulamaları da ürünlerimize yansıttık. 2019 yılında Ar-Ge’ye 136 milyon TL harcadık. Ar-Ge ekibimizin geliştirdiği 12 metrelik yeni elektrikli Kent ELECTRA otobüsümüzü ilk kez İsveç'teki Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Konferansı'nda kullanıcılara tanıttık. Tasarım ve teknolojideki iddiamızı bir kez daha ortaya koyduğumuz yeni elektrikli otobüsümüz Avrupa'da tam not aldı” dedi.

 

“Siyasete değil, işe bakıyoruz”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Basri Akgül, “Otokar olarak hiçbir siyasi tarafla işimiz olmadı bugüne kadar, bundan sonra da olmaz. Biz her belediyenin ne olursa olsun ihalesine giriyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Belediyelerin şöyle bir zorunluluğu var, belli bir sayının üzerinde araç alacaksınız ihale yapmak zorundasınız. Kim en iyi şartları sağlıyorsa o alır. Şu an Mersin’de bir ihale var, herkes teklif verdi sonuçlanmadı. İstanbul Belediyesi ile görüşüyoruz, Ankara ile görüşüyoruz, İzmir ile Konya ile görüşüyoruz, görüşmediğimiz hiçbir yer yok. Önemli olan iş olması” dedi.

 

Rekabette iddialı

İmkanların ilerlemesiyle birlikte Atlas’ın elektrikli hale gelmesinin ileriki dönem projeleri arasında yer aldığını dile getiren Akgül, “İki şase var, kısa ve uzun. Bunun yanına yenilerini eklemek üzere de çalışıyoruz şu an. Bütün ekstra özelliklere rağmen fiyatımız rakiplere göre oldukça iyi olacak, en rekabetçi biz olacağız” ifadelerini kullandı.

2020 yılına dair de değerlendirmelerde bulunan Akgül, pazar satış adetlerinin 2 bin 500’lerde seyredeceğini aktardı. Akgül, “2020 için satış hedefi koyduk, 2019’un çok üstünde olacağız” dedi.

“Bireysel otobüsçü bizim için çok önemli”

Bireysel halk otobüsçülerinin yeni yatırımlardaki durumuna dair görüş bildiren Akgül, “İstanbul’da taşıma ücretlerinde bir artış oldu. Onun etkisi olacak bizim tarafa. Yani maliyetler o kadar yüksek ki, bu yapılan artış bile otobüsçüleri kurtaracak seviyelerde, yeni yatırım yaptıracak seviyelerde değil. Bir şeyler gelirse ancak yeni yatırım yapabilirler, onu dikkate alıyoruz. O tarafı da bırakmış değiliz. Bireysel bizim için çok önemli” diye konuştu.

“Tamamen bir globalleşme içindeyiz”

Şirket olarak hedeflerini globalleşmek üzerine geliştirdiklerine dikkat çeken Akgül, “Yönümüzü dünyaya döndük. Tamamen bir globalleşme içerisindeyiz. Belediye otobüs sayısı çok az ama biz geçen sene full çalıştık. 12 metre ve körüklüde, alçak tabanlıda full çalıştık, tamamen ihracata çalıştık. Türkiye’deki tüm şirketler zaten yönünü ihracata çevirmek zorunda kaldı. İhracatı yapabilen daha iyi duruma geldi, yapamayan biraz daha bocaladı” şeklinde konuştu.