Elektrikli ve Hibrit Mercedes'ler Türkiye'ye Geliyor

Elektrikli ve Hibrit Mercedes'ler Türkiye'ye Geliyor


2018'e hızlı başlayan Mercedes Benz Türk, iki ayda otomobil satışlarını yüzde 48 artırdı. Bu yıl CLS, A-Serisi, C-Serisi ailesi, S-Serisi Cabrio, G-Serisi'ni yenileyecek olan şirket, elektrikli smart ve GLC hibrit modellerini de ilk kez Türkiye pazarına sunacak.

Tüm Mercedes-Benz otomobil modelleri adım adım elektrikli motor ile donatılıyor. Bu doğrultuda Daimler AG, 2022 yılına kadar toplamda 10 milyar Euro’yu aşan bir yatırımla yeni elektrikli modeli piyasaya sunmayı planlıyor. 2025 yılına kadar ise elektrikli otomobillerin, toplam Mercedes-Benz otomobil satış adetlerinin yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor.

Alman otomotiv devi, 2018’de Türkiye’de de elektrikli ve hibrit otomobil segmentlerine giriş yapıyor. Yılın ikinci yarısında satışa sunulmaya başlanacak elektrikli smart ve GLC Plug-in Hybrid modelleri ile Mercedes-Benz Türk, şehir içi otomobil kullanımının ideal alternatiflerini müşterilerinin beğenisine sunacak. Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, Mercedes-Benz Türk olarak bu karar öncesinde bayilerde gerekli servis altyapı çalışmalarını ve elektrik dolum istasyonlarının kurulumuna yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Şirket 2018’de bu yeni modellerle 150 adetlik elektrikli ve hibrit satışı öngörüyor. 2018’de liderlik hedefliyor Kamyon ve otobüs teslimatları hızlanan Mercedes-Benz Türk, otomobil satışlarında da yıla hızlı başladı. Lüks segmentindeki yüzde 17’lik daralmaya rağmen 25 bin 588 adetlik satış rakamıyla 2017’yi premium segmentte lider olarak kapattıklarını hatırlatan Bekdikhan, “2018 satışlarına baktığımızda yılın bizim için heyecan verici bir şekilde başladığını söyleyebiliriz. Daimler genelinde geçtiğimiz Şubat ayı gelmiş geçmiş en iyi satış adetlerine ulaşılan Şubat oldu. Tabii Türkiye’de de satışlar anlamında Şubat ayını öngördüğümüz şekilde kapattık. Ocak ayında bin 190 adet, şubat ayında ise bin 150 adet otomobil satışı gerçekleştirerek geçen yıla kıyasla Ocak-Şubat aylarında satışlarda yüzde 48’lik, pazar payımızda ise yüzde 2’lik bir artış yakaladık” diye konuştu. Mart ayında ise hedefledikleri satış rakamlarını tutturduklarını belirten Bekdikhan, “Genel olarak 2018 satışlarımızın, geçtiğimiz yıla paralel bir seviyede gerçekleşeceğini öngörüyoruz” dedi.

Sıfır araç satışının yanı sıra ikinci el araç satış operasyonunun da şirket için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bekdikhan, “2018 yılının ilk iki ayında Mercedes-Benz Sertifikalı Kullanılmış Otomobil satış hacmimizde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık olarak yüzde 30 oranında artış sağladık. Bu yıl lanse edeceğimiz markamız Mercedes-Benz Certified ile sertifikalı kullanılmış otomobil programımızın avantajlarını daha da güçlendireceğiz” diye konuştu. Bayilere 100 milyon Euro yatırım Bekdikhan, “mükemmel müşteri deneyimi” için 100 milyon Euro’luk bayi yatırımları yapıldığını söyledi. Yetkili bayiler, yeni bir yüze kavuştuğu belirtilirken, toplamda 500’den fazla dijital ekran satın alındığı, “mükemmel müşteri deneyimini” hedefleyen 20’ye yakın yeni uygulamanın hayata geçirildiği ve son iki yılda Türkiye genelinde 240 yeni istihdam ile bayilerde yüzde 10’a yakın ek istihdam sağlandığı aktarıldı. 2018’de ise bayilere toplamda 30 milyon Euro yatırım yapılacak.

Türkiye geliştirdi, dünya kullanacak Mercedes’in dünya çapında düzenlediği yeni fikirler yarışmasının birincisi de Türkiye oldu. 100’den fazla önerinin sunulduğu yarışmada, müşterilerin servisteki aracının durumunu gerçek zamanlı izleyebildiği uygulama birincilik kazandı. 500 bin Euro geliştirme ödülünün verildiği birinciliği Türkiye alırken, Güney ikinci, Çin ve Almanya üçüncü oldu.