Viranşehir Otogarı'na Toplu Ulaşım Yok

Viranşehir Otogarı'na Toplu Ulaşım Yok


Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde hizmet veren otobüsçülerin sorunlarını aktaran Viranşehir Otogar Derneği Başkanı Salih Özkan, Viranşehir Otogarı'na giden toplu taşıma araçlarının kaldırıldığını, bu nedenle de yolcuların otogara ulaşamadığını aktardı.

Otogar binasının yeni olduğunu ve Viranşehir halkına kaliteli hizmet verecek bir altyapısı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Viranşehir Otogar Derneği Başkanı Salih Özkan, “Viranşehir’de yerel firmamız yok, transit geçen firmalarla çalışıyoruz. Yani otogarımızdaki yazıhaneler hep acentalardır. Acentacıların sorunları malum zaten komisyon oranları acentacıların belini büküyor. Onun dışında bir sorun yok, otogar binamız yeni zaten 2017 yılında hizmet vermeye başladık. Güvenliğimiz de, temizliğimiz de gayet düzenli şekilde devam ediyor. Şu an için tek sorunumuz otogara ulaşımın olmamasıdır. Otogar binamız şehir dışında yer alıyor ve toplu taşıma araçları otogar seferleri yapmıyor. Otogarımız hizmete açıldığında ilk yıl çalışan minibüsler vardı, ama daha sonra bu minibüsler zarar ettiği gerekçesiyle kaldırıldı. Şu anda yolcularımız otogara ulaşmakta zorluk çekiyor, taksiye binmek zorunda kalıyor.  Bu konuyla ilgili yetkililerle görüşmeler yaptık, bizden dilekçe istediler. Biz de otogar esnafımızla dilekçelerimizi hazırladık ve kendilerine sunduk çözüm için bekliyoruz. Hatta bizim talebimiz toplu taşıma araçlarının merkez durağı olmasıydı. Yani toplu taşıma için ara durak olduğu için buradan para kazanamıyorlar ama merkez durak olsa daha çok iş yaparlar” dedi.

Yolcu Şanlıurfa’yı tercih ediyor

Otogara ulaşım sorunu sebebiyle yolcuların Şanlıurfa Otogarı’nı tercih ettiğini aktaran Özkan, “Şimdi yolcumuz otogara gelmek için taksiye binecek, 20 TL taksiye para verecek ve otogara gelecek. Buradan da Gaziantep’e 60 TL bilet parası verecek. Bunun yerine 15-20 TL taksi parasıyla Şanlıurfa Otogarı’na gidiyor oradan Gaziantep’e 40 TL’ye bilet kesiyor ve 20 TL kâr etmiş oluyor. Halbuki otogara minibüsle ulaşım varken bu yolcu hiç zahmete girmeden Viranşehir Otogarı’na gelerek biletini kesiyordu, hem yolcu bu eziyetten kurtuluyordu hem de Viranşehir’deki yazıhaneciler iş yapıyordu” diye konuştu.

“Fiyat istikrarsızlığını firma sahipleri çözer”

Fiyat istikrarsızlığına çare bulmak için çalışmalar yaptıklarını da belirten Özkan, “Biz burada Viranşehir esnafı olarak bir araya geliyoruz ve istikrar kararı alıyoruz. Bütün yazıhaneci arkadaşlarımız ellerinden geldiği kadarıyla bu karara uymaya çalışıyor ama işte transit geçen firmalara iş yaptığımız için firma sahipleri bir araya gelemiyor bu nedenle de bu bilmeceyi bir türlü çözemiyoruz. Bu sorunun çözülmesi için firma sahiplerinin devreye girmesi gerek, yalnızca onlar çözebilir” dedi.

“Kış aylarının bitmesini bekliyoruz”

Yüzde 50 doluluk oranları ile çalıştıklarını da aktaran Özkan, “Antalya ve Bursa hatlarımız yoğun olur genelde. Bölge insanımız Antalya’ya turizm işçisi olarak gidiyor, bu nedenle en yoğun hattımız Antalya ama onun dışında diğer hatlarda otobüslerin yarısı boş gidiyor maalesef. Biz de dört gözler kış aylarının bitmesini bekliyoruz” dedi.

“Bu ülkedeki en sahipsiz sektörüz”

Sektörün geleceğine dair değerlendirmelerde de bulunan Salih Özkan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Artık herkes şu gerçeği kabullenmiş durumda, bu sektör sahipsizdir. Türkiye’de en sahipsiz bırakılan, devletten en az desteği alan sektör bizim sektörümüzdür. Zaten maliyetlerimiz her geçen gün artarken bir de üstüne üstüne iş yapmamızı zorlaştıracak kararlar alınıyor. Özellikle yol kullanım haklarımız çok kısıtlanıyor, yani Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanma zorunluluğu zaten bütün sektörün dilinde. Biz her platformda bu zorunluluğun otobüsçüye yolcuya, milli ekonomiye zarar verdiğini dile getirdik ama hala bu uygulama devam ediyor. Bizim İstanbul’a çalışan araçlarımız artık Anadolu Yakası’ndaki otogarlara uğrayamıyor, Gebze’den sonra direkt olarak üçüncü köprüye çıkmak zorunda kalıyor. Ayrıca bu uygulama da tek değil bunun gibi birçok uygulama var. Örneğin, Ankara’da Gölbaşı’ndan otogara gitmek 15 dakikadır, ama bizi çevre yoluna attıkları için bu süre uzuyor. Bu süre uzaması yolcuyu da yoruyor, şoförü de yoruyor hatta fazladan akaryakıt yaktığı için milli servetimizi çöpe atıyor.”