Kayseri Otogarı'nda Ayakçılık Kaldırıldı

Kayseri Otogarı'nda Ayakçılık Kaldırıldı


Kayseri Otogarı'nda geçtiğimiz ay alınan bir kararla ayakçılık yasaklanmış, firmalar kendi aralarında anlaşarak ayakçı çalıştırmamaya karar vermişti. Bu kararın yerel firmaların aleyhine bir karar olduğunu aktaran Kayseri Otobüs Terminali İşletmecileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Kolbaşı ile Kayseri esnafının durumu ve uygulanan yasağı konuştuk.

Kayseri Otogarı’nda uygulanmaya başlayan karar ile birlikte 35 ayakçının işsiz kaldığını hatırlatan Kayseri Otobüs Terminali İşletmecileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Kolbaşı, “Geçtiğimiz ay Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nün kararıyla otogarımızda yıllardır ayakçılık yapan arkadaşlarımıza yasak getirildi. Yolculardan şikâyet gidiyormuş, bu şikâyetler bize de iletilince, biz otogar esnafı olarak toplandık ve ayakçılık yaptırmamaya karar verdik. Şu an Kayseri Otogarı’nda ayakçılık yok bir aydır ama tabi sonu ne olur bilemiyoruz. Burada 35 arkadaşımız işsiz kalmış oldu. Bu arkadaşlarımız 15-20 yıldır bu işi yapıyorlar, bu sektöre emek vermiş insanlar ve maalesef bu insanlar mağdur oldu. Hatta bazı firmalarda bu arkadaşlarımızı işten çıkarmadık yazıhanelerde oturtuyoruz, yani sonuçta onlar da bizim meslektaşlarımız” diye konuştu.

“Ulusal firmaların lehine, yerel firmaların aleyhine”

Ayakçıların kaldırılmasının ulusal firmaların lehine ancak yerel firmaların aleyhine bir gelişme olduğunu vurgulayan Kolbaşı, “Yolculardan şikâyet geldiği söylendi, bu nedenle ayakçılar kaldırıldı ama şimdi burada şöyle bir durum var. Bu arkadaşlarımız aslında yolcuları yönlendiriyordu bir nevi ve büyük diye tabir edilebilecek firmalar bu saymanlardan çok rahatsızdı. Yani şöyle düşünün; otogara giren bir yolcu, direkt olarak bu büyük firmaların yazıhanesine gidiyor çünkü diğer firmaları duymamış. Hâlbuki bazı yerel firmalarımız ulusal firmalardan daha iyi hizmet veriyorlar. Hatta ekspres seferlerle ulusal firmalardan daha kısa sürelerde yolculuk yapabiliyorlar. Bu ayakçı diye tabir edilen arkadaşlarımız da otogara giren yolcuları yerel firmalara yönlendirmeye çalışıyordu ama işte büyük balıklar küçük balıkları yemek için böyle bir hamle yaptılar” dedi.

“Ulaştırma Bakanlığı fiyat istikrarı için harekete geçmeli”

Yerel firmaların her geçen gün daha da zor koşullar altında iş yapmaya başladıklarını aktaran Kolbaşı, “Bu tarz hamlelerle yerel esnaf her geçen gün daha da çıkmaza sokuluyor. Yani zaten genel giderler, artan maliyetler ve yolcu sayısındaki düşüş belimizi büküyor, bir de bu tarz zorluklarla karşılaşınca tamamen yok oluyoruz. Eskiden Kayseri Otogarı’nda 160-170 tane esnafımız vardı, şu anda hepi topu 10-15 esnafımız kaldı. Ki bu kadar az insan kalmamıza rağmen aramızda bir birliktelik sağlayamıyoruz, hala fiyat istikrarını sağlayamadık mesela o da ayrı bir mesele. Bu konuda artık Ulaştırma Bakanlığı’nın bir şeyler yapması lazım yoksa firmalar yazın fiyatları tavanlara çıkarıp kışın taban fiyatların da altına bilet kesiyorlar. Bu durum maalesef denetlenemiyor ve iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor” diye konuştu.

“Mülteciler bir hareketlilik yaşattı”

Sınır kapılarının mülteciler için açılmasının ardından doluluk oranlarında artışlar yaşadıklarını dile getiren Kolbaşı, “Son günlerde yaşanan mülteci hareketliliğiyle birlikte doluluk oranlarında bir artış yaşandı. Yol belgeleri de kaldırıldı, yani şu an otobüslere kimse karışmıyor. Ama tabi bu mülteci yoğunluğunu saymazsak doluluk oranları yerlerde diyebiliriz. Zaten bu aralar mültecilerin taşınmasında da sona gelindi artık, tekrar durgun günlere geçiş yaptık. Bütün ümidimizi toplayıp yaz aylarını bekliyoruz artık” dedi.

“Yerel firmalar yok oluyor”

Sektörün geleceğine dair değerlendirmelerde de bulunan Kolbaşı sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sektör her geçen yıl daha da kötü bir döneme giriyor. Her yıl bir önceki yıl yine iyiymişiz diyerek geçiriyoruz. Böyle giderse firma sayıları daha da azalır ve meydan ulusal firmalara kalır. Çünkü bu şartlar altında yerel firmalar nefes alabilecekleri alan bulamıyorlar.”