OTOKAR, BUSWORLD FUARI'NDA 5 ARACI İLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

OTOKAR, BUSWORLD FUARI'NDA 5 ARACI İLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI


Türkiye'nin yanı sıra İspanya'dan Almanya'ya, Fransa'dan Belçika'ya kadar dünyanın 50 ülkesinde 40 binden fazla otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkânı sunan Otokar, Busworld Turkey 2020'de geniş ürün yelpazesinden elektrikli otobüsü Kent Electra'nın yanı sıra Sultan LF, Sultan Mega, Sultan Comfort ve Doruk T otobüslerini sergiledi.

Basri Akgül: “Araçlarımız 50 ülkede kullanılıyor”

Şirketin Türkiye ve yurtdışındaki konumunu değerlendiren Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Sektörde 57 yıllık tecrübesiyle şehir içi, turizm, okul ve personel taşımacılığı için geliştirdikleri araçların 50 ülkede kullanıldığını belirtti. Akgül, "Global ölçekte yaşanan belirsizliklere ve iç pazardaki daralmaya rağmen kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeden uzun vadeli hedeflere odaklandık. Stratejimizi, ihracatımızı artırma ve globalleşme olarak belirledik. Türkiye'de ise satılan her 3 otobüsten biri Otokar markalı oldu. Elde ettiğimiz bu başarıyla pazar liderliğimizi 11'inci kez pekiştirdik" dedi.

 

Avrupa’da güçlü adımlarla yürüyor

Turizm ve personel taşımacılığının yanı sıra geçen yıl Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelerin de toplu taşıma filolarını yenilikçi ve çevre dostu araçlarla güçlendirdiklerini ve 12-18 metre şehir içi toplu taşıma otobüs pazarında Otokar pazar payını 9 puan artırdıklarını da söyleyen Akgül, "2019 yılında da uluslararası pazarlarda ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam ettik. Avrupa’da hedef pazarlarımız arasında yer alan Fransa’nın yanı sıra Malta, Romanya, İtalya, Sırbistan başta olmak üzere pek çok ülkede Otokar otobüs ürün parkı büyüdü. Sadece Fransa'daki toplam araç parkımız 2 bin 200 adedin üzerine çıktı. Otokar otobüslerinin yoğun olarak kullanıldığı Malta’dan 4’üncü kez sipariş aldık ve Malta caddelerindeki Otokar markalı otobüs sayısı 240’ı aştı. Geçtiğimiz yıl Bükreş Belediyesi siparişinin teslimatlarını da başarıyla tamamladık” dedi.