Acentelerin Komisyon Sorunu Acil Çözüm Bekliyor

Acentelerin Komisyon Sorunu Acil Çözüm Bekliyor


Otogarlarda yaşanan yolcu yoğunluklarını ve sektörün gündemini değerlendiren Osmaniye Şehirlerarası Otogar İşletmecileri Derneği Başkanı Osman Öksüz, acentelerin internet biletlerinden çok düşük komisyonlar aldığını hatta bazı firmaların komisyon ödemediğini dile getirdi ve bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Sınır kapılarının açılmasının ardından otogarlarda yaşanan yoğunluklarla ilgili olarak konuşan Osmaniye Şehirlerarası Otogar İşletmecileri Derneği Başkanı Osman Öksüz, Osmaniye bölgesinde daha çok Türkmen mültecilerin bulunduğunu belirtti ve “Bizim bölgemizdeki çadır kamplarda da bölgemiz içindeki yerleşim alanlarında da Türkmen mülteciler bulunuyor. Bu insanlar da şu an için Avrupa’ya gitmek gibi bir girişimde bulunmadılar. Bu nedenle bizim otogarımızda bir mülteci trafiği yaşanmadı. Tabi bizim Avrupa sınır kapılarına olan uzaklığımızın da etkisi var bu durumda. Yani şu an için Avrupa tarafında kapılar açılmadı, bu nedenle de insanlar henüz o bölgeye gitmedi belki ilerleyen süreçte buradan da bir yoğunluk oluşur” dedi.

“Öğrenciler büyük bir yoğunluk oluşturdu”

Koronavirüs gündeminden dolayı okulların tatil edilmesinin ardından büyük bir yoğunluk yaşadıklarını da dile getiren Öksüz, “Perşembe günü okulların tatil olduğu haberi gelir gelmez bütün gece telefonlarımız susmadı. Bizim otogarımızdaki yoğunluk büyük şehirlerden geliş için oldu. Yani kışın ortasında hiç böyle bir yoğunluk beklemiyorduk ama esnafımız hızlı bir şekilde organize oldu ve seferlerini de araçlarını da öğrencilerimize hizmet verecek hale getirdiler. Hiçbir vatandaşımızın mağduriyet yaşamasına izin vermeden bu süreci hızlı ve güvenli bir şekilde atlatacağız. Tabi bu tatilin yıl sonuna yansıması nasıl olur bilemiyoruz yani haziran ayında beklediğimiz uzun tatil ertelenir mi belli değil. Biz şu an için oluşan yoğunluktan dolayı mutluyuz ve bu yoğunluğu karşılamak için el birliği ile çalışıyoruz” diye konuştu.

“Otogarda en büyük gündemimiz halk sağlığının korunmasıdır”

Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından hijyen çalışmalarına ağırlık verildiğini de vurgulayan Öksüz, “Biz sektör olarak vatandaşlarımızla sürekli iç içeyiz. Otobüslerde uzun süren yolculuklar yapıyoruz ve bu yolculuklarda her zaman önceliğimiz yolcularımızın güvenli ve konforlu bir seyahat hizmeti almasıydı. Bu güvenli seyahat hizmeti için de her türlü tedbirimizi alıyorduk her sefer öncesinde ve sonrasında araçlarımızın iç dış temizliğini çok dikkatli bir şekilde gerçekleştiriyorduk. Şimdi de bu çalışmaları hızlandırdık. Özel dezenfektanlarla hem otobüslerimizi hem bankolarımızı hem de ortak kullanım alanlarımızı temizliyoruz. Bizim şu an otogarda en büyük gündemimiz halk sağlığının korunmasıdır bunun için de gerek belediyemiz gerekse de firmalarımız her türlü sorumluluğu aldılar. İnşallah bu günleri hep birlikte sağlıklı ve güvenli bir şekilde atlatacağız” dedi.

“Acentelerin sorunu sektörün kanayan yarasıdır”

Otogar esnafının belediye ve otogar yönetimi ile iyi ilişkiler içinde olduğunu söyleyen Öksüz, otogar içinde herhangi bir anlaşmazlık yaşanmadığını herkesin bir aile gibi çalıştığını ve bu şekilde çalışmaya devam edileceğini de sözlerine ekledi. Osmaniye Otogarı’nda yerel firmaların olmadığını, otogardaki bütün yazıhanelerin diğer firmalar adına hizmet veren acenteler olduğunu aktaran Öksüz sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizim otogarımızda herkes acentacıdır, yerel firmamız bulunmuyor. Acentacıların sorunları da bütün Türkiye’de aynı, biz bu sorunları her platformda dile getiriyoruz ama maalesef hala bir çözüm bulabilmiş değiliz. Acentaların bir komisyon sorunu var, hala internet satışlarından komisyon vermeyen firmalar var. Düşünebiliyor musunuz yolcu bu otogara geliyor, benim personelim yolcuyu karşılıyor, benim yazıhanemde bekliyor, çay içiyor ben burayı ısıtıyorum, aydınlatıyorum, temizliğine masraf ediyorum yani kısacası burada firmayı direkt olarak ben temsil ediyorum. Ama firma bu yolcu biletini internetten satın aldı diye bana beş kuruş para vermiyor. Bu çok büyük bir haksızlık ve ülkenin her yanında böyle işleyen bir süreç var. Bu sektörün kanayan bir yarası da budur ve bir an önce bu soruna çözüm bulunmalıdır.”