UND: “Koronavirüs Testleri Öncelikli Olarak Şoförlere Yapılsın”

UND: “Koronavirüs Testleri Öncelikli Olarak Şoförlere Yapılsın”


Türkiye'de her geçen gün artan vaka sayısının ardından test talepleri de artış gösterirken yazılı açıklama yapan UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, bu testlerin öncelikli olarak yurt dışından gelen şoförlere yapılması gerektiğini söyledi.

Yurt dışından gelen şoförlerin 14 gün karantinada kalması sebebiyle ihracat taşımacılığında sorunlar yaşandığını dile getiren UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, 42 Milyar Dolar’lık ihracatın yapılamadığını vurguladı.  Şu anda Ticaret Bakanlığının desteği ile Kapıkule’de sınırında araçların dezenfekte edilerek sürücü değişikliği yapılması yoluyla geçici bir çözüm üretilmeye ve ihracatın önü açılmaya çalışılıyor. Ancak bu işlemlerin taşıma problemini kısmi olarak çözeceğini söyleyen Şener,  Sağlık Bakanlığı tarafından tüm şehirlere gönderilen Covid-19 Test Kitlerinin öncelikle yurtdışından gelen bini aşkın sürücüye uygulanmasını istiyor.

 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener’in yazılı açıklamasının tam metni şöyle: “115 Bin Covid-19 Test Kitini yurt geneline gönderen Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Yurt içindeki 14 günlük karantina süresini doldurmadığı için bekleyen 1000’i aşkın sürücü biran önce bu teste tabi tutulmalıdır. Bu sürücüler, ticaretin devamını sağladıkları için Avrupa ülkelerinde sağlık çalışanları gibi alkışlarla karşılanırken Türkiye’de de bir an önce yola çıkmalarına yardımcı olunmalıdır. Devlet tarafından tüm Avrupa ülkelerinde olağanüstü hal, karantina ve sokağa çıkma birçok kısıtlama hayata geçirilirken eş zamanlı olarak ticareti sağlayan taşımanın aksamaması için birçok kolaylaştırıcı karar da alınmıştır.

 

Sağlık Bakanlığımızdan en acil talebimiz sınırlarımızda bekleyen sürücülere acilen Covid-19 testlerinin yapılması ve Türkiye-AB tedarik zincirinin kopmamasıdır.”