Şenol Ayyıldız: “Corona günlerinde dersimize çok iyi çalıştık”

Şenol Ayyıldız: “Corona günlerinde dersimize çok iyi çalıştık”


Metro Rent a Bus Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Genel Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, şehirlerarası yolculukta başlayan yeni dönemi gazetemize değerlendirdi. Otobüslerdeki kapasite uygulaması, servis hizmetinin geleceği ve turizm taşımalarındaki durum hakkında açıklamalarda bulunan Ayyıldız, “İki buçuk aylık süreçte dersimize çok iyi çalıştık” dedi.

Şehirlerarası taşımacılıkta başlayan yeni dönemi değerlendiren Metro Rent a Bus Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Genel Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, “Kovid-19 salgını sadece Türkiye’nin değil, tamamen bir dünya meselesi oldu. Bununla birlikte bizim sektörümüzle alakalı yeni bir hayat ve yeni bir iş dünyası ortaya çıktı. Burada da sosyal mesafe temelli koltuk kapasitesi uygulaması hepimiz için bir sorun yaratıyor. İkili koltuğa tek kişi oturacak, yolcu iki kişilik bilet fiyatı ödeyecek. Tabii ki bu noktada yolcu talepleri bize ne getirecek, bunlar bir muamma şu an için” dedi.

“40 kişilik araçta 27 yolcu taşınabilir”

Alternatif uygulama ile sosyal mesafenin korunabileceğini dile getiren Ayyıldız, “40 kişilik koltuk kapasitesine sahip olan bir araçta sağlı sollu şekilde birer yolcu oturttuğumuzda 14 ve 13 kişi olarak toplamda 27 kişiyi seyahat ettirebiliyoruz. Biz bunu Ulaştırma Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve gerekli tüm kurumlardan talep ettik. Eğer bu imkan verilirse bilet fiyatları daha ekonomik olacak, seyahatler de artacak” diye konuştu.

“Türkiye geneli servisleri kaldırmak istiyor”

Firmaların kaldırmak için görüşmelerini sürdürdüğü servis hizmetlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Ayyıldız, “İstanbul’da geniş bir servis ağımız var. Bu dönemde 27 kişilik servisleri 13 kişiyle göndermek durumundayız. Bu doğrultuda 150 servisle çalışan İstanbul Metro Turizm’in, bu sefer servis sayısını 300’e çıkarması gerekecek. Önümüzde yepyeni bir süreç var. Neyin ne getireceğini bilmiyoruz. 1 Haziran’dan itibaren ilk 10 gün içerisinde her şey netleşecektir. Bu süreçte sektörün lokomotifi Metro, Pamukkale ve Kamil Koç olarak sektörü yönlendirmeye çalışıyoruz. Servis hizmetlerinin mevcut şartlarda verilemeyeceği yönünde Türkiye genelinde bir kanı var, virüsten sonra da bu hizmeti vermenin çok doğru olmayacağı düşünülüyor. En azından Ağustos-Eylül ayına kadar bu hastalık kontrol altında olacak. Bu sürecin ne kadar devam edeceğini bilmediğimiz için ciddi çalışmalar yaptık. 3 büyük firma olarak karar aldık, yerel firmalar da bizim bu konuda yaptığımız öncülüğü takdir ediyorlar. İnşallah en hayırlı sonucu alacağız” ifadelerini kullandı.

“Turizmde araç bereketi doğdu”

Yeni dönemin turizm taşımacılığına olan etkileri hakkında da görüş bildiren Şenol Ayyıldız, şunları aktardı: “Turizmde de iş planlamaları kapsamında konulan hedeflerin başarılı olamayacağı, aktif çalışılamayacağı anlaşıldı. 41 bin 974 adet araç D2 turizm belgesine kayıtlı, 6 bin 774 araç da D1’e kayıtlı. Şimdi burada bir araç bereketi doğdu. Şu an turizm piyasasındaki taşımacı, şehirlerarası yolcu taşımacılığına kendini kanalize etmiş durumda. Bu noktada da kaliteli otobüslerle iyi bir hizmet verip onlara da kazanç sağlamak için bir pazar oluştu orada. Bunları hepimiz lehimize çevirmeye çalışacağız” dedi.

“Metro yeni döneme hazır”

Türkiye’nin mevcut dönemden güçlü şekilde çıkacağına inandığını söyleyen Metro Rent a Bus Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Genel Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, sözlerini şöyle tamamladı: “Metro Turizm olarak da hazırlıklarımız ve tedbirlerimiz tamam. Bu 2 buçuk aylık süreçte dersimize çok iyi çalışıp eksiklerimizi çok iyi analiz ettik. Bu saatten sonra yeni dünyada yeni anlayışla Metro Turizm sektöre hazır”