Yalçın Şahin: “Pandemiyi fırsata çevirebiliriz”

Yalçın Şahin: “Pandemiyi fırsata çevirebiliriz”


Sektörün öncülerinden Mapar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şahin, şehirlerarası seferlerin başlaması ile birlikte yeni dönemin sektöre nasıl yansıyacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uçaklara uygulanmayan yüzde 50 kapasite şartının otobüsçü için haksız rekabet yarattığına dikkat çeken Şahin, otobüsteki ikram hizmetinin kaldırılarak sadece su servisi yapılmasının büyük fayda sağlayacağını ifade etti.

Uçaklarda sosyal mesafe temelli yüzde 50 yolcu kapasitesi şartının uygulanmamasını değerlendiren Mapar Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şahin, “Uçaklar ve raylı sistemler durduğu yerde de büyük paralar harcıyorlar. Bu iki üç ay süresince de büyük paralar kaybettiler. Devlet desteği olmazsa yaşama şansları da yoktu. Bir ara yüzde 50 kapasite düşünüyorlardı uçaklarda, sonradan vazgeçtiler. Çünkü uçak bilet fiyatları çok pahalı olacaktı, kurtarmayacaktı, binen olmayacaktı. İnsanlar havaalanına gittiğinde de zaten çok hijyenik bir ortam olmadığından dolayı tercih etmeyecekti. Bunu görünce de yüzde 50 uygulaması yapmadılar ve haksız bir rekabete girildi” dedi.

“Doğru hamle otobüsçüye para kazandıracak”

Seferlerin başlamasıyla birlikte karayolu taşımacılığının iyi bir döneme gireceğine inandığını dile getiren Şahin, “Çünkü bizim insanımız muhakkak memleketine gidecek ve dönecek. Az da olsa iş turizmi olacak, eğer otobüsçü kendi içerisinde doğru fiyatlandırmayı yapıp halkı üzmezse, yani 70 liraya gittiği yeri 200’e değil 150’ye 140’a giderse iyi olacak. Taşımacılar bunu muhakkak yapacaktır. 40, 46 veya 50 kişilik araba yüzde 50 ile gideceği için yarı insan faktöründen kurtulacak. Bu da eşittir tonaj. Yani ortalama bir insanı 80 kilo hesap edersek, 20 kişi almadığınızda 1600 kilo avantajınız olur. Otobüsün yükü bir buçuk ton eksik olacak. Bu da mazot giderlerini azaltacak. Eğer doğru fiyatlandırma olursa, otobüsçü pandemiye rağmen iyi paralar kazanır, bunu bir fırsata dönüştürebilir  diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi rekabet olmazsa, insanlar fiyat indirimine gitmezse, doğru taşımacılık olursa otobüs sektörünün para kazanacağına inanıyorum” dedi.

“Kapasite yüzde 75’e çıkabilir”

Yeni dönem uygulamalarına ilişkin atılacak adımların deneyimle değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Yalçın Şahin, “Tabii bu dönemde herkesten bir fikir çıkıyor, bu fikirlerin doğruluğunu tespit etmek için de yaşamak gerekiyor. Kaba tabirle ‘eşekten düşmek’ gerekiyor. Bence bu kapasite durumu ileride yüzde 50’den yüzde 75’e çıkacak. Çünkü mantığın el verdiği şeyleri yapmak lazım. Bunun için de Ulaştırma Bakanlığı’na doğru bilgiler vermek lazım. Bunlardan bir tanesi de şu, eşiyle seyahat eden bir kişi yan yana oturabilir. Zaten bu kişiler aynı evde yaşayan insanlar. Kimse eşinin, çocuğunun başka koltuğa oturmasını istemez. Bu yüzden bir süre sonra buna müsaade ederler diye düşünüyorum.  Ancak dediğim gibi bir doğru bir vaziyette konum alıp federasyonla birlikte bir araya gelip, doğru maddeler oluşturup, bu maddeleri Bakanlıktan geçirmemiz gerekiyor. Bunları yapabilirsek ve rekabet içinde olmayıp birbirimizle kenetlenirsek, otobüsçülük sektörü bu darbeyi çabuk atlatır. Üretici firmaların da burada yardımcı olması lazım” diye konuştu.

“İkram için sadece su verilmeli”

Karayolu yolcu taşımacılarının atması gereken en acil adımlardan biri olan servis hizmetinin kaldırılmasına ilişkin de görüş bildiren Şahin, şunları aktardı: “Bu dönemde ikramlar mutlaka azalacaktır, sadece su servisinin yapıldığı bir düzene dönecektir. Bunun için de birlikte hareket edip, hepimizin kazanç ve kaybını ortaklaşa düşünmemiz lazım. Zaten otobüs yangınları nedeniyle yıllardır tartışılan bir konu, Türkiye için tehlike. Otobüsün içerisindeki sıcak ikram devam ettiği sürece, her an tehlike arz eder. Bununla birlikte kullanılan kağıt bardaklar da ısıyı dışarıya veriyor, el yakabiliyor. Bu sebeplerden dolayı sıcak ikramın kaldırılmasında fayda vardır. İkram hizmeti kesinlikle sadece suya dönmeli. İnşallah sektördeki herkes buna uyar.”

“Bu yıl 400-500 adet otobüs satılır”

2020 yılına hızlı bir başlangıç yaptıklarını hatırlatan Mapar Yönetim Kurulu Yalçın Şahin, “Ocak, Şubat ve Mart’ta iyi satışlar yaptık. Şu anda ilk hazırlığımızı da yaptık. Bu süreçte malum fabrikalarda üretim durdu, bekliyorlar. Kimse şu kadar araç satacağım diyemiyor tabii ki, çünkü fabrikanın ne kadar üreteceğini bilmiyoruz. Almanya’dan bir termin alınacak, burada Ar-Ge’leri var mı motorları var mı şanzımanları var mı bakılacak. Kotasını, adedini öğrendikten sonra biz kendi adetlerimizi veririz muhakkak. Ama ben yine bu sene, kendi öngördüğüm kadarıyla 400 ile 500 adet arasında otobüs satılacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.