2+1 Araçlarda, Cam Kenarı Koltukların Tamamı Kullanılabilecek

2+1 Araçlarda, Cam Kenarı Koltukların Tamamı Kullanılabilecek


İçişleri Bakanlığı, 1 Haziran tarihinde yayınladığı yazılı açıklama ile şehirlerarası taşımacılık yapan araçlarda Bilim Kurulu'nun açıkladığı rehbere uygun taşımacılık yapılabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yayınlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” isimli rehberde 2+1 koltuklu araçlarda cam kenarının ve tekli koltuklarının tamamının kullanılabileceği belirtiliyordu. Bilim Kurulu’nun bu rehberini İçişleri Bakanlığı’na bildirerek 2+1 koltuklu araçlarda bu kuralın uygulanması gerektiğini belirten TOFED, bu sayede her otobüste fazladan 5 yolcu taşınabileceğini dile getirmişti. TOFED’in girişimlerinin ardından İçişleri Bakanlığı “Çok Acele” damgalı bir genelge yayınladı ve şehirlerarası yolcu otobüslerinde sosyal mesafe kuralının Bilim Kurulu’nun hazırladığı rehbere göre ayarlanması gerektiğini belirtti.

Bilim Kurulu’nun yayınladığı rehberde, “2+1 koltuk düzenine sahip olan araçlarda, tekli koltukların tamamı ve koridordaki koltuklar boş bırakılmak şartıyla cam kenarındaki koltukların tamamı kullanılarak sosyal mesafeye uyum sağlanabilir” diyordu.