Koronavirüs Ciddi Bir Hal Aldı
Hepinizin bildiği gibi koronavirüs vakalarının sayısı ülkemizde gün geçtikçe artmakta. Bu vakaların daha da artmaması için hepimizin üzerine düşen insani ve bireysel sorumluluklar var. Bu sorumlulukları almak artık bir insiyatif değil, zorunluluk halini almıştır. Çünkü bir kişinin bile bilinçsizce davranması binlerce insanın hayatını tehlikeye atabilir. Bunun örneklerini dünyanın diğer ülkelerinde defalarca gördük. Güney Kore’de test sonucu pozitif çıkan 31’inci hasta bilinçsizliği yüzünden bu virüsü tamı tamına bin 200 kişiye bulaştırdı. Bu da bize tek bir kişinin dikkatsizliğinin kaç kişinin canına ve ne kadar büyük bir ekonomik yıkıma sebep olduğunu çok net bir biçimde gösterdi. Bu nedenle artık “Bize bir şey olmaz” zihniyetini terk etmeli ve bireysel olarak almamız gereken önlemleri hızlıca almalıyız.

Belediyelerimiz süreci çok iyi yöneterek her yere dezenfektan jeller koyuyorlar, otobüsleri, otogarları ve meydanları her gün dezenfekte ediyorlar. Sağlık personellerimiz canlarını dişlerine takmış vaka sayısını azaltmak için çalışıyorlar. Sektör mensuplarımız araç temizliklerini iki katına çıkardı, hükümetimiz ekonomik önlem paketleri hazırladı. Toplumsal bir birlik söz konusu, bize kalan tek şey ise mecbur kalmadıkça evden çıkmamak, kişisel temizliğimize normalden çok daha fazla özen göstermek ve dışarıdaki nesnelere dokunmamak. Biz de bireysel olarak bu önlemleri ciddi bir şekilde uygularsak, virüsü çok daha az kayıplarla atlatabiliriz. Bakın nüfusumuzun önemli bir kısmı yaşlı ve kronik hastalığı bulunan insanlar, bu virüs de en çok o insanları hasta ediyor. Bu virüs daha hızlı bir şekilde yayılırsa hastanelerde yer bulamayacak duruma geliriz. Bu duruma gelmemek için, yarın hastane kapılarında ölmemek için bugün evimizde oturmak zorundayız.

Gerçek kahramanlar

Vatandaşlarımız, dün akşam sağlık çalışanlarımıza destek vermek için balkonlarda alkış sesleri yankılandırdılar. Bu birlik ve beraberlik ruhu bu toplumun genlerinde var. alkış seslerini duyunca gerçekten duygulandık, sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu göstermek için çok güzel bir çalışmaydı. Ben buradan bir vesile ile tekrar bu kıymetli insanlara teşekkür etmek istiyorum, bizler için canları pahasına çalışan, hastalarla bire bir muhatap olan bu insanlar gerçek kahramanlardır. Eğer kahraman görmek istiyorsanız bırakın Hollywood’un süper kahraman filmlerini bu günlerde ambulanslarla hastaların ayağına koşan, acil serviste saatlerce nöbet tutan, sevdikleri ile iki kelime konuşamayan sağlık emekçilerine bakın işte gerçek kahramanlar onlardır.