Hiçbir Şey Sağlığımızdan Önemli Değildir
Geçen haftaki köşe yazımda küçük önlemlerin büyük salgınları önleyebileceğini dile getirmiş ve herkesten bu önlemleri almasını rica etmiştim. Bu nedenle bu hafta teker teker hepsini yazmayacağım ama gerçekten durumun ciddiyetini kavrayıp almamız gereken önlemleri ivedi bir şekilde almalıyız. Her geçen gün vaka ve ölüm sayısı artıyor bu sayılar bize gösteriyor ki “Bize bir şey olmaz” mantığı bizi çok yanlış yerlere götürür.

Bu hafta sizlere yine alınması gereken önlemlerle ilgili yazacağım ama bu sefer bireysel önlemlerden ziyade, devlet nezlinde alınabilecek önlemlere değinmek istedim. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta kabinesiyle birlikte bir toplantı gerçekleştirdi ve ekonomik önlemlerin alındığını duyurdu. Ekonomik önlemler de alındığına göre, toplum sağlığı için alınabilecek önlemlerde tereddüt etmememiz gerek. Bu aralar herkesin dilinde bir sokağa çıkma yasağı var. Bu söylemler günden güne yayılıyor, insanlar bu nedenlerle evlerine erzak depolamaya başladılar bile. Şimdi öncelikle şunu söylemek istiyorum ki artık 21’inci yüzyıldayız. Yıl olmuş 2020, teknoloji almış başını gitmiş artık hemen her ihtiyacımızı internet üzerinden karşılıyoruz. Bu nedenle bugün uygulanacak bir sokağa çıkma yasağı seksenli yıllardaki gibi olmaz. Evlere deli gibi erzak depolamanıza gerek yok, panik yapmayın. İtalya örneğinde olduğu gibi, gerekirse market alışverişleri için özel izinler verilebilir, eve teslim siparişler yapılabilir bunlar gibi şu anda aklımıza gelmeyen birçok çözüm bulunabilir. Bu konuda içiniz rahat olsun.

Şimdi gelelim böyle bir yasağın gerekliliği var mı yok mu konusuna. Şimdi böyle bir yasak önlem olarak alınabilir. Çünkü bu belyaı kontrol altına alamazsak başımıza nelerin geleceğini aşağı yukarı herkes tahmin edebiliyor. Düşünsenize biz otobüslerimizi dezenfekte ediyoruz, personellerimizin sağlık durumuna dikkat ediyoruz, yolcularımıza sürekli kolonya sunuyoruz ama işte sonuçta 40 insan bir arabanın içinde saatlerce yol gidiyor. İster istemez öksürecekler, bir yerlere dokunacaklar. Sağlık için bütün önlemleri alsak da bu virüs kapalı alanda diğer insanlara bulaşabilir. Veya otobüste bulaşmasa bile taşıyıcı olan bir birey örneğin İstanbul’da bu durumu kontrol altında tutabilecekken Van’a giderek oraya da bu virüsü taşıyabilir. Bu nedenle servislerimizi kısıp daha az hareket etmeye çalışabiliriz. Çünkü yazının başlığında da belirttiğim gibi, hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir. Eğer tek bir vatandaşımızın bile can sağlığını koruyabileceksek, elimizden ne gelirse yapmalıyız. Çünkü unutmayın ki bir insanın canına sebep olmak, bütün insanlığın canına sebep olmakla eş değerdir. Allah-u Teala, Kuran-ı Kerim’de “Bir insanı öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir” der. (Maide Suresi 32) 

Başsağlığı

 

Geçtiğimiz hafta TOFED’in kurucu Onursal başkanı Sayın Galip Öztürk’ün kıymetli amcası Ahmet Öztürk hayatını kaybetti. Bu kayıp hepimizi derinden üzdü, Allah mekânını cennet eylesin ve yakınlarına sabır ihsan eylesin.