Yüzde 50 Şartı Haksız Rekabete Yol Açıyor
Normalleşme adımları kapsamında müjdeli haberleri yavaş yavaş duymaya başladık. Her akşam dört gözle Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın açıklayacağı rakamları bekliyoruz malum. Son günlerde vaka sayıları 1000’in altını görmeye başladı. Allah’ın izniyle bu virüs belasını yavaş yavaş alt etmeye başladık. Ama tekrar belirtmek gerek ki, rehavete kapılmak çok tehlikeli olur. Bu rakamları sıfırlayana kadar hep tetikte olmak zorundayız, bunu lütfen kimse unutmasın.
Vaka sayılarının düşmesine sevinirken sektörümüz için bir güzel haber daha geldi ve sektörün amiral gemisi konumundaki dört firma, seferlere başlayacağını açıkladı. Bütün sektörde bir umut ışığı yandı tabii ama bazı sorunlarımız var. İlk problem yüzde 50 kapasite şartı. Bu durum gerçekten otobüsçüye çok büyük zarar verir. Yani 2+1 araçlarda cam kenarını full satıp koridoru boş bırakırsak sosyal mesafeyi korumuş oluruz ve araçta yüzde 50’den fazla yolcuyu sağlıklı bir şekilde taşımış oluruz. Bunu TOFED yönetimi olarak gerekli mercilere ilettik. TOFED Genel Başkanı Sayın Birol Özcan da bu konuda ummalı bir çalışma yürütüyor. Sektör adına kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun yanında otobüsçüye destek primleri için de çalışmalar sürüyor. Yani hava yolunda, uçaklar tam kapasite çalışacak olmasına rağmen, KDV indirimi yapıldı ama bizde böyle bir destek söz konusu bile olmadı. Bu da çok büyük bir haksızlıktır. Otobüsçünün üvey evlat muamelesi görmesi kabul edilemez bir durumdur. Bu konuda da sektörün çatı kuruluşu TOFED gerekli çalışmaları yürütüyor, inşallah bu konularda çözüme ulaşır ve sezonu en düşük zararla kapatırız diye umuyoruz.
 
Acentaların komisyon sorunu devam ediyor
Değinmek istediğim bir diğer konu ise, acentacı kardeşlerimizin kapanmak bilmeyen bir yarası olan internet biletlerindeki komisyon karmaşasıdır. Yıllardır bu konuyu çeşitli mecralarda dile getiriyoruz. Konuştuğumz, görüştüğümüz bütün acentacı arkadaşlar aynı konudan yakınıyor ve bir çare arıyorlar. Firmalar, internetten satılan biletlerdeki komisyonu ya çok düşük tutuyor ya da hiç vermiyorlar. Bu çok büyük bir haksızlıktır. Zaten teknoloji çağındayız, artık kimse otogara gelip bilet almakla uğraşmıyor. Hele ki içinde bulunduğumuz salgın günlerinde herkes, her işini online olarak yapıyor buna bilet almak da dahil. Firmalarımız ise bu biletlerin satışından, otobüsçülükle hiçbir ilgisi olmayan bilet satış sitelerine pay veriyor ama sektörümüzün bel kemiği olan acentacı kardeşlerimize pay vermiyor. Bakın arkadaşlar acentacılar, firmanın yolcuya en yakın çalışanıdır. Firmayı yolcunun gözünde direkt olarak acentalar temsil eder. Sizin yolcunuzu karşılar, otobüsünüzü karşılar, yolcunuza temiz ve güvenli bir bekleme alanı sunar, yolcunun karşılaştığı sorunlarla anında ve birebir ilgilenir. Bilet satmasa bile yolcunun her işini acentacı görür bu nedenle bilet komisyonu vermemek büyük haksızlık olur.
 
HAVAİST ile korsan taşımacılık
Son olarak korsan taşımacılığa dair de birkaç kelam etmek istiyorum. Sektörümüz zaten ölüm kalım mücadelesi verirken, bir yandan da korsan taşımacılık faaliyetleri olanca hızıyla devam ediyor ve zaten param parça olmuş ekmeğimizden büyük bir parçayı da onlar çalıyor. Geçtiğimiz günlerde TOFED yöneticileri olarak HAVAİST otobüsü ile yapılan bir korsan taşıma faaliyetini suçüstü yakalattık. Yurt dışından gelen yolcuyu otogara getirmek için kişi başı 50 TL alan HAVAİST şoförü, yolcuları otogardan direkt olarak Afyon’a götüreceğini söyleyerek kişi başı 750 TL almış. Biz bu istihbaratı duyunca polis ekiplerimizle bir araya geldik ve HAVAİST Müdürlüğü’nü aradık. Bize verilen cevap, “Bizim de taşıma belgemiz var” oldu. Yani bu işlem yalnızca bir şoförün keyfe keder yaptığı bir şey değil gibi bir cevap aldık. Biz de onlara D1 belgesi sahibi olduklarını vurgulayarak, seyehat izni almadan yola çıkamayacaklarını ve bu kadar fahiş fiyata yolcu taşıyamayacaklarını, bu yapılanın korsan bir faaliyet olduğunu bildirdik. Akabinde emniyet birimlerimizle irtibat kurarak aracı yakalattık ve cezai işlem uygulanmasını sağladık. Bu konuda her zaman tetikte olacağız ve bu sektörden ekmek yiyen binlerce insanın hakkına girilmesine hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz.