Koronavirüsün Etkisi Havada Daha Az Karada Daha Mı Çok?
Geçtiğimiz hafta içi Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada bazı esnemeler yapıldı. 1 Haziran’dan itibaren seyahat yasağı kaldırıldı. Sayın Cumhurbaşkanı,  açıklamasında 3 şeyi altını çize çize söylüyor. Sosyal mesafe, maske ve temizlik. Sosyal mesafeyi koruyalım dediğinde herhalde sadece otobüsler için demiyor, bütün herkes için söylüyor. Ama aynı gün Türk Hava Yolları Genel Müdürü, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması ile son derece zıt bir açıklama yapıyor, ‘Biz Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne bağlıyız, o boş koltuk kabul etmiyor” diyor. Şimdi Türkiye bu sosyal mesafeyi taşımacılıkta uygularken sadece trenlere ve otobüslere uyguluyor, uçaklara binen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Koronavirüsün etkisi havada daha az karada daha mı çok? Buradan yola çıkarak biz Türk Hava Yolları’na uygulanan şart ne ise aynısının bize de uygulanmasını istiyoruz. Eğer sosyal mesafe yararlıysa, ki yararlıdır diyoruz, uçaklar da uymak zorunda. Bu, olağanüstü hal gibi bir şeydir, bir mücbir sebeptir. IATA, Türkiye’nin İç işlerine karışamaz. Biz ona ters düşmüyoruz. Ama madem ki uçaklarda sosyal mesafe şartı aranmadan şehirlerarası seyahat yapılacaksa , bir aşağısını bir yukarısını kabul etmiyoruz, aynısını otobüslere de istiyoruz.

Ya hep ya hiç

Şu anki taşıma fiyatlarıyla örneğin Van’a otobüsle gidersen 400 TL, uçakla gidersen 350 TL ödeyeceksin. Doğal olarak yolcu kısa süren uçak yolculuğunu tercih eder. Neden bu fiyat? Çünkü uçak bütün koltukları satıyor. Biz de bütün koltukları satarsak yüzde 50 indirim yaparız. Dolayısıyla bu kapasite meselesi bütün taşıma modlarına uygulanmalıdır. Ama uçaklara uygulanmıyorsa bize de uygulanmamalıdır.

Yanlış hesap yargıdan döner

İlk koronavirüs vakası açıklandığında Sayın Cumhurbaşkanımız ile Hazine ve Maliye Bakanımız, uçaklarda KDV oranının yüzde 1’e düşürüldüğü haberini müjdeleyerek verdi. Türkiye’de her  100 yolcudan 90’ı karayolu ile gidiyor, uçak yolcuları karayolu yolcularından maddi olarak nispeten biraz daha iyi durumdalar. Şimdi durumu daha iyi olanlara yüzde 1 KDV veriliyor, daha kötü olanlar için yüzde 18 KDV’ye devam ediliyor. Bu çifte standarttır. Yanlış hesap yargıdan döner diyoruz. Biz hükümetten birkaç kez talep ettik, eğer bu imkan bize de sağlanmayacaksa yargıya götüreceğiz.

Pencere kenarı avantajı

2+1 otobüslerde koltuk adedi  41’e düşüyor. Ama pencere kenarlarını sattığınızda 27 koltuk satılıyor. Bununla  ilgili Ulaştırma Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı ile Bilim Kurulu ve Sağlık Kurulu’na başvurduk. Basına da açıklama yaptık. Bu konuda İTO, Sektör Meclisi gibi sektörün diğer kurumları da harekete geçti. Biz bunu mutlak istiyoruz ve takipçisi olacağız.