Bu Sektörün Tarihi, Anadolu'nun Tarihidir
Sektörümüz bir yaz sezonunu daha geride bırakıyor ve ömür böylece geçip gidiyor. Hani “Yaşadığımız her anı, kurduğumuz her cümle tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor” derler ya, ben de istiyorum ki bu sektörün tarihi de yazılsın, ama tozlu sayfalar arasında kalmasın. Yıllardır bu ülkenin insanlarını taşıyan bu güzide sektörde ne anılar, ne hikâyeler var. Bu hikâyelerin tozlu sayfalarda ya da yalnızca hatırlarda kalmaması için daha önce de çeşitli adımlar atmıştım. “Örümcek” kitabım çıktığında bu çabamın boşuna olmadığını anlamış ve çok gururlanmıştım. Hatta TOFED de bu sektörün bir hafızası olması gerektiği fikrine inanarak “TOFED Müze”nin kuruluşunu tamamlamıştı. O müzede de yaşanmışlıklarımızdan geriye kalan hikâyeleri anlatmaya çalışmıştık. Şimdi yine aynı yolda, durmadan yürümeye çalışıyorum ve daha önce de duyurduğum gibi yeni bir kitap üzerinde çalışıyorum. Türkiye’nin her yerinden otobüsçülük hikâyelerini topladığım bu yeni kitap için Anadolu’yu diyar diyar gezme fikri de var kafamda. Daha önce belirtmiştim şimdi de vurgulamak istiyorum, otobüsçülükle ilgili ekleyebileceğiniz bir anekdot, anlatabileceğiniz bir hikaye varsa lütfen bana ulaştırın. Bu sektörün hikâyesi demek bu topraklarda yaşanan hayatların, kültürel dönüşümün, gelişimin hikâyesi demektir. Çünkü bu sektör içine kapanık bir sektör değildir. Bizim sektörde olan herhangi bir olay, yalnızca sektör çalışanlarını değil bütün ülkeyi etkiler. Dolayısıyla bu kitabın bir toplumsal hafıza dayanağı olacağı inancındayım. Gençliğimi, hatta çocukluğumu verdiğim bu mesleğe ait bildiğim ne varsa anlatıp Anadolu insanının toplumsal hafızasını taze tutmak için bu kitapla ilgili çalışmalarıma devam edeceğim, siz değerli sektör mensuplarımızdan da her türlü desteği bekliyorum.
 
Şimdi bir de, geçtiğimiz haftaya dair değinmemiz gereken birkaç konu olduğuna inanıyorum. Bunların en başında, IPRU’nun İcra Kurulu toplantısı geliyor. IPRU, dünya otobüsçülüğünün çatı örgütü olmaya aday bir yerli girişimdir ve desteklenmesi her açıdan çok önemlidir. Zaten sektörümüz hiçbir zaman bu tarz kuruluşları yalnız bırakmamış hep desteklemiştir. Şimdi IPRU da yeni kararlar alıyor ve her geçen gün büyüyen üye sayısıyla kendisine yeni hedefler koyuyor. Biz de, her zaman bu sektör için çalışan herkese yaptığımız gibi, desteğimizi esirgememeliyiz. Geçtiğimiz hafta sektörümüzün çatı kuruluşu olan TOFED de yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdi ve bu toplantıda, sektörümüzü yakından ilgilendiren birçok konuyla ilgili önemli kararlar alındı. TOFED’in de IPRU’nun da bu kararları uygulayacak gücü ve kudreti olduğunu zaten biliyoruz.
Yazımı sonlandırmadan önce kış sezonuna yavaş yavaş girdiğimiz şu günlerde bütün sektör mensuplarına hayırlı yolculuklar dilemek istiyorum.
 
Kalın Sağlıcakla