“Ağır Kusur” Önerisi Hayat Kurtarır
Aylardır hepimizi korkutan ve gündemimizi fazlasıyla meşgul eden bir konu var. Bütün sektör bir araya geldik, sağ olsun devlet büyüklerimiz de olaya el attılar ve bu konuyla ilgili adımlar atmaya başladık. Evet malum konu, otobüs yangınları. Biz, TOFED olarak, 2008 yılından beri bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. O dönemde de art arda otobüs yangınları gerçekleşmişti, biz de bu sektörün çatı kuruluşu olarak olaya el attık. O dönem Sanayi Bakanlığı’ndan İçişleri Bakanlığı’na kadar birçok bakanlıkla görüştük ve atılması gereken adımları dilimiz döndüğünce anlattık. Geçtiğimiz günlerde de yine TOFED’in girişimleriyle bir çalıştay gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen bu çalıştayda da otobüslerde yangın algılama ve söndürme sistemlerinin zorunlu olması gerektiğini ve bu sisteme sahip olmayan araçların TÜVTÜRK’te ağır kusurlu sayılması gerektiğini söyledik. Bunun yanında koltuk arkası ekran, anten, kahve makinesi, priz gibi ek donanımların da bu yangınlara sebebiyet verdiğini bu nedenle de bu tarz ek donanımların ya bir standarda bağlanması ya da yasaklanması gerektiğini ilettik. Bu taleplerimizi katıldığımız her toplantıda dile getirdik, her hafta köşemizde yazdık.

Geçtiğimiz hafta otobüslerde yangın konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşındı. Milletvekilleri bu konuyla ilgili bir soru önergesi vermişti ve Bakanlık bu önergeyi yanıtladı. Bakanlığın yanıtında da bizim aylardır dil döktüğümüz gerçek bir kez daha dile getirilmiş oldu. Bakanlık açıklamasında, “Bakanlığımız denetiminde işletilmekte olan araç muayene istasyonlarında araç parçaları sökülmeden ve cihaz vasıtası ile kontrol edilerek muayene hizmeti verildiğinden, bir araçta, yangın algılama ve alarm sistemlerinin bulunup bulunmadığının veya çalışır durumda olup olmadığının araç muayene istasyonlarında fiziki olarak kontrol edilmesi, A tipi muayene kuruluşu standardı kapsamında teknik olarak mümkün olmadığından 03.07.2017 tarihinden itibaren araç muayene işleminde ‘Yangın algılama ve alarm sistemi geçerli teknik inceleme raporu yok’ kusuru ‘hafif kusur’ olarak uygulanmaya başlanmıştır” dedi. Yani kısacası Bakanlık bizim söylediğimizi doğruladı ve “Yangın algılama sistemlerinin ağır kusur sayılması gerek” dedi.

Tabi bu konu öyle üstüne birkaç gün konuşulup geçilebilecek bir konu değil. Burada insanların canı yanıyor, hepimizin yüreğini yaralayan hadiseler bunlar. Bu nedenle Bakanlığımız tarafından yapılan bu açıklamanın da dikkate alınarak bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz Türkiye Otobüsçüler Federasyonu olarak yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız. Esnafımız da dünyadaki en değerli şey olan insan canını taşıdığını bilerek hareket edecek ve bu konuda elinden geleni esirgemeden yapacaktır. Çünkü otobüsçü esnafı taşıdığı canın da malın da kıymetini bilir ve her zaman yolcusunun güvenliğini ve konforunu düşünerek hareket eder.